Nowe przystanki kolejowe w Wasilkowie. Wytypowano już lokalizacje

2021.02.26 16:59
Wasilków walczy o kolejne przystanki kolejowe i lepsze połączenie z Białymstokiem. Na sesji radni jednogłośnie podjęli stanowisko ws. lokalizacji przystanków pasażerskich. Pomysł popiera wicemarszałek Marek Olbryś.
Nowe przystanki kolejowe w Wasilkowie. Wytypowano już lokalizacje
Fot: Malwina Witkowska
Zdjęcie ilustracyjne

Dobudowa dwóch przystanków

W czwartek (25.02) odbyła się sesja rady miejskiej w Wasilkowie. Radni wspólnie podjęli stanowisko, co do lokalizacji dwóch nowych przystanków kolejowych. Póki co są to jednak plany, choć gmina Wasilków pozyskuje coraz więcej sojuszników do tego pomysłu.

- To szansa na lepszy dojazd naszych mieszkańców do Białegostoku – podkreśla Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa.

Obecnie Wasilków ma jeden dworzec kolejowy, który jest w trakcie remontu. Problem w tym, że dworzec znajduje się w znacznej odległości od zabudowy. Lokalizacja ta utrudnia mieszkańcom korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.

Pomysł utworzenia dwóch przystanków kolejowych poparł wicemarszałek Marek Olbryś, który zapewnia, że samorząd województwa obejmie nowe przystanki transportem publicznym. Gmina zwróciła się także o poparcie pomysłu do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej czy Parku Dinozaurów.

Lisia Góra i Dolina Cisów

W związku z planowaną przebudową linii kolejowej nr 6 Białystok – Sokółka rada miejska wyraża poparcie dla inicjatywy zaprojektowania na przebudowywanej linii kolejowej nowych przystanków. Miałyby powstać w pobliżu dwóch największych i ciągle rozbudowujących się osiedli: Lisiej Góry i Doliny Cisów.

Na osiedlu Lisia Góra przystanek miałby być w sąsiedztwie ulic: Wojtachowskiej i Wielobranżowej. To kilkaset metrów od osiedla, gdzie aktualnie mieszka ponad 3 tys. osób, a docelowo będzie mieszkało ok. 10 tys. osób. W sąsiedztwie znajduje się także zabudowa mieszkań jednorodzinnych, w której mieszka ok. 2 tys. osób.

Drugi przystanek miałby być zlokalizowany w okolicy ul. Nadawki, czyli osiedla Doliny Cisów.

- Docelowo szacujemy, że na tych terenach będzie mieszkało ok. 7 tys. mieszkańców – mówi burmistrz. – Możliwość alternatywnego dojazdu do centrum Białegostoku usprawni rozwiązania transportu publicznego dla mieszkańców. Taki przystanek zwiększy też dostępność pobliskiego muzeum, Parku Dinozaurów i plaży nad rzeką Supraśl. Wpłynie wreszcie na ograniczenie emisji spalin z ruchu samochodowego - dodaje.

Coraz więcej mieszkańców

Według magistratu Wasilków należy do gmin najszybciej rozwijających się w województwie podlaskim, ponieważ notowany jest tam najwyższy przyrost liczby mieszkańców - z roku na rok o 1,6%.

- Szacujemy, że w związku z rozwojem budownictwa wielorodzinnego w najbliższych 5 latach ilość mieszkańców Wasilkowa przekroczy obecną populację miejscowości Łapy. Jednocześnie dotyka nas wykluczenie z komunikacji kolejowej. Wprawdzie od niedawna nasi mieszkańcy mają możliwość korzystania z bezpośredniego dojazdu do Warszawy, bo pociąg relacji Suwałki – Kraków zatrzymuje się na naszym dworcu, ale to ciągle za mało. Zależy nam, by mieszkańcy mieli łatwiejszy dostęp do stacji kolejowych. To ważny czynnik wpływający na rozwój gminy - podsumowuje Adrian Łuckiewicz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1537 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39