Nowe władze POLUNIMY wybrane

2019.06.17 11:03
W Białostockim Teatrze Lalek zostały wybrane nowe władze POLUNIMY. Honorowym Członkiem tej organizacji został też Marek Waszkiel.
Nowe władze POLUNIMY wybrane
Fot: Ireneusz Maciejewski
Uczestnicy Walnego Zebrania Członków POLUNIMY

POLUNIMA to polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA, najstarszej organizacji teatralnej na świecie i jedynej lalkarskiej organizacji w Polsce o zasięgu ogólnokrajowym. W wyniku wyborów wyłoniono na kolejne cztery lata nowe władze stowarzyszenia.

Nowe władze

Prezydentem POLUNIMA został dyrektor Białostockiego Teatru Lalek - dr hab. Jacek Malinowski, w skład Zarządu weszli ponadto: dyrektorka Teatru Baj w Warszawie - Ewa Piotrowska, która będzie pełniła funkcję I wiceprezydenta, dyrektorka Teatru Banialuka im. J. Zitzmana z Bielska-Białej - Lucyna Kozień pełniąca funkcję II wiceprezydenta oraz dwaj członkowie zarządu: dyrektor kieleckiego Teatru Lalek "Kubuś" - Robert Drobniuch oraz Bernarda Bielenia z Akademii Teatralnej w Warszawie Filia w Białymstoku - Wydział Sztuki Lalkarskiej.

Nowo wybrana komisja rewizyjna ukonstytuowała się w składzie: Ireneusz Maciejewski - przewodniczący oraz Renata Chudecka i Marek Chodaczyński.

Wybrano również radnych do światowej Rady UNIMA. Nasz kraj na arenie międzynarodowej reprezentować będą: Ewa Piotrowska i Jacek Malinowski.

Marek Waszkiel Honorowym Członkiem

Uchwałą Walnego Zebrania Członków POLUNIMA, Marek Waszkiel został Honorowym Członkiem POLUNIMA. Dotychczas to zaszczytne wyróżnienie zostało przyznane tylko dwóm osobom: Henrykowi Jurkowskiemu oraz Stanisławowi Ochmańskiemu.

W 2019 roku mija dokładnie 40 lat od momentu, gdy Marek Waszkiel wstąpił do struktur POLUNIMY. Od połowy lat 80. (do 2011 roku) należał do władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA. W okresie 1995-1999 pełnił funkcję prezesa POLUNIMA. Od początku lat 90. zasiadał we władzach najwyższych UNIMA International (Executive Committee), także w międzynarodowych komisjach lalkarskich UNIMA: najpierw The Scientific Research Commission (1990-1996), w latach 1996-2000 - kierował pracami The Communication and Publication Commission, w 2000-2004 i ponownie 2008-2012 prowadził The Training Commission, międzynarodową komisję kształcenia, której od 2012 jest członkiem.

Marek Waszkiel zajmuje się szeroko pojętą refleksją dotyczącą teatru lalek. Pisze, redaguje i wydaje. W latach 90. prowadził m.in. dwie serie wydawnicze: Lalkarze - materiały do biografii, w której ukazały się 34 tomiki dokumentujące działalność artystyczną lalkarzy polskich, oraz - O teatrze lalek, w której ukazało się 6 tomów prac historyczno- i teoretyczno-teatralnych z dziedziny lalkarstwa. W 2000 roku ukazał się pod jego redakcją (i współautorstwie) tom The Worldwide Art of Puppetry / L'Art Mondial de la Marionnette. UNIMA 2000, dwujęzyczna publikacja o współczesnej sztuce teatru lalek na świecie, będąca jednocześnie podstawowym kompendium wiedzy o teatrze lalek i praktycznym przewodnikiem po światowym lalkarstwie. W 2009 roku ukazało się monumentalne dzieło Encyclopédie mundiale des Arts de la Marionnettes (UNIMA, Editions l'Entretemps, Montpelier 2009), której jest współautorem, także członkiem Rady Naukowej i Komitetu Redakcyjnego (w 2017 roku ukazała się poprawiona i uzupełniona wersja online, w językach francuskim, angielskim i hiszpańskim.

Wiele lat zajęło mu badanie polskiego teatru lalek. Rezultatem jego studiów są: Dzieje teatru lalek w Polsce (do roku 1945), wydane w Instytucie Sztuki PAN, Warszawa 1990, Dzieje teatru lalek w Polsce, 1944-2000 (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Warszawa 2012), uhonorowane Nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych za rok 2012 oraz ostatnia publikacja Teatr lalek w dawnej Polsce (Fundacja Akademii Teatralnej i Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Warszawa 2018).

Dziś pochłaniają go dwie aktywności: naukowo-dydaktyczna w Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (na Wydziale Wiedzy o Teatrze i Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) oraz szeroka działalność międzynarodowa (konsultacyjna, wykładowa i organizacyjna).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1252 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39