Nowe zabytki w podlaskich muzeach. Zostały przechwycone na granicy

2019.03.05 17:03
We wtorek (5.03) podlaska KAS przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnemu w Łomży dwie zabytkowe ikony oraz grot średniowiecznej włóczni.
Nowe zabytki w podlaskich muzeach. Zostały przechwycone na granicy
Fot: M. Czarnecki
Jedna z przekazanych ikon

Eksponaty zostały przechwycone w 2018 roku na przejściach granicznych podczas prób ich przemytu do Polski.

Dwie ikony i grot włóczni

Dwie XIX-wieczne ikony pochodzące z Rosji, przedstawiające wizerunek Boga Ojca z Duchem Świętym oraz Narodzenie Bogurodzicy, funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach znaleźli podczas szczegółowej kontroli opla kierowanego przez 52-letniego Białorusina w styczniu ubiegłego roku. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga znajdowała się w specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce.

Przemyt wczesnośredniowiecznego grotu włóczni udaremnili zaś funkcjonariusze KAS z Bobrownik w marcu 2018 roku. Zabytek mundurowi znaleźli w skrzynce narzędziowej znajdującej się w bagażniku fiata kierowanego przez 54-letniego obywatela Białorusi.

Zabytkowe eksponaty z przemytu

Podczas wtorkowego (5.03) spotkania w siedzibie Podlaskiego Urzędu Skarbowego dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski oficjalnie przekazał ikonę z wizerunkiem Boga Ojca z Duchem Świętym oraz grot włóczni Andrzejowi Lechowskiemu, dyrektorowi Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ikona przedstawiająca Narodzenie Bogurodzicy wzbogaci natomiast kolekcję Muzeum Diecezjalnego w Łomży, kierowanego przez ks. Tomasza Grabowskiego.

- Krajowa Administracja Skarbowa ma szerokie spektrum działania. Wprawdzie jest to głównie działalność polegająca na zwalczaniu przestępczości, głównie ekonomicznej, ale jednym z naszych działań jest także zatrzymywanie przemycanych cennych, zabytkowych przedmiotów. Przekazywanie tych przedmiotów muzeom to dla naszej administracji wielka radość i satysfakcja - powiedział Wojciech Orłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku i dodał: - Dzięki taki działaniom KAS szeroki krąg publiczności będzie miał możliwość zapoznania się z pięknymi, zabytkowymi eksponatami. Ze względu na ich unikatową wartość historyczną powinny cieszyć oczy jak największej liczby odwiedzających muzea.

Z KAS do muzeów

Z otrzymanych eksponatów cieszyli się dyrektorzy obdarowanych placówek:

- Jest to już któraś z kolei uroczystość przekazywania znalezionych na granicy, pochodzących z przestępstwa, dóbr kultury. To dla nas bardzo dobre doświadczenie, zarówno ze względów kolekcjonerskich, muzealnych, jak i obywatelskich, ponieważ świadczy o sprawności działania w tym aspekcie instytucji państwowych, w tym Krajowej Administracji Skarbowej - powiedział Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, dziękując za współpracę dyrektorowi Orłowskiemu.

Ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży dodawał: - Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego Muzeum i mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie otwiera naszą współpracę.

Oprócz ikon i grotu włóczni w ostatnich dwóch latach zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zasiliły przekazane przez białostocką KAS średniowieczne bojowe czekany, szable i hełm, XVIII-wieczne rosyjskie monety oraz biżuteria z epoki brązu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

479 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39