Nowi dziekani, dyrektorzy instytutów i filii UwB. Jakie jeszcze zmiany na uczelni?

2019.07.22 07:35
Jeszcze pod koniec czerwca senat UwB zatwierdzi nowy statut uczelni. To wiązało się z kilkoma istotnymi zmianami organizacyjnymi.
Nowi dziekani, dyrektorzy instytutów i filii UwB. Jakie jeszcze zmiany na uczelni?
Fot: UwB

W ostatnich dniach czerwca Senat Uniwersytetu w Białymstoku zatwierdził na swoim posiedzeniu nowy statut. Senatorowie pozytywnie zaopiniowali też przedstawioną przez rektora propozycję nowej struktury UwB. Konieczność zmian wynikała z tego, że trzeba było dopasować swoją organizację i zasady funkcjonowania do przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która weszła w życie 1 października ubiegłego roku.

- Bardzo mnie cieszy, że prace nad przygotowaniem i uchwaleniem nowego statutu przebiegały na naszej uczelni niezwykle sprawnie i w dobrej atmosferze. Nie zmienia to faktu, że był to proces czasochłonny i pracochłonny. Dyskusję o kluczowych kwestiach, takich jak struktura uniwersytetu, podział kompetencji między poszczególnymi organami czy organizacja szkół doktorskich, rozpoczęliśmy w gronie władz rektorskich i dziekańskich jeszcze w poprzednim roku akademickim. Gotowy projekt przedłożyliśmy wspólnocie uczelni na początku kwietnia br., otwierając jednocześnie etap konsultacji. Pracownicy, studenci i doktoranci przekazali około 90 stron uwag do projektu. Blisko 80% z nich uwzględniliśmy w przyjętym przez senatorów dokumencie – podsumował wówczas prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Nowy statut będzie obowiązywał już od października, dlatego uczelnia nowy rok akademicki powita już w zmienionej strukturze. Obecnie UwB ma 9 wydziałów, w tym jeden zamiejscowy – w Wilnie. Teraz będzie będzie 9 wydziałów, a ponadto 5 instytutów i filia w Wilnie.

Nowa struktura ma być ułatwieniem

Nowa struktura ma ułatwić uczelni dobre przygotowanie się do najbliższej ewaluacji, która będzie przeprowadzana na nowych zasadach i będzie kluczowa dla naszej przyszłości – wyjaśnia prof. Robert Ciborowski. – Do tej pory były oceniane poszczególne jednostki, w naszym przypadku wydziały. Teraz ewaluowane będą dyscypliny naukowe reprezentowane na danej uczelni przez, mówiąc w pewnym uproszczeniu, odpowiednio liczną grupę naukowców. Chcieliśmy w jak największym stopniu powiązać organizację uniwersytetu z dyscyplinami, w jakich prowadzą badania nasi pracownicy i które mogą być ewaluowane.

Jak informuje uczelnia, nowe jednostki będą grupować badaczy z określonych dyscyplin. To, czy jednostka będzie wydziałem, czy instytutem, zależy od jej wielkości mierzonej liczbą osób, których dorobek będzie ewaluowany. Liczy się też liczba tzw. samodzielnych pracowników naukowych reprezentujących daną dyscyplinę. Wiadomo, że powołane zostaną: Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Ekonomii i Finansów, Wydział Filologiczny, Wydział Fizyki, Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Matematyki, Wydział Nauk o Edukacji oraz Wydział Prawa, a także Instytut Filozofii, Instytut Informatyki, Instytut Socjologii, Instytut Studiów Kulturowych oraz Instytut Zarządzania.

- Z punktu widzenia naszych obecnych i przyszłych studentów te zmiany mają charakter jedynie formalny, nie spowodują żadnych istotnych modyfikacji w samym procesie kształcenia czy programach studiów – podkreśla rektor. - W kilku przypadkach zmienią się jednostki organizujące pracę dydaktyczną na danym kierunku. Zgodnie z ustawą musieliśmy bowiem na każdym kierunku wskazać tzw. dyscyplinę wiodącą, z której treści dominują w jego programie. Naturalną konsekwencją jest powierzenie prowadzenia poszczególnych kierunków studiów tym jednostkom, które prowadzą badania w owych wiodących dyscyplinach. 

Trochę zmian czeka na studentów

Studenci kulturoznawstwa dotychczas uczyli się na Wydziale Filologicznym. Od nowego roku będą uczęszczać do Instytutu Studiów Kulturowych, z kolei studenci zarządzania – do Instytutu Zarządzania, a nie jak do tej pory - na Wydział Ekonomii i Zarządzania. Zmienia się też nazwa Wydziału Pedagogiki i Psychologii, który będzie teraz Wydziałem Nauk o Edukacji.

- Wyjątkowa jest sytuacja Wydziału Filologicznego. Jako jedyny będzie się składał z kolegiów - Kolegium Językoznawstwa i Kolegium Literaturoznawstwa, bo są to wedle aktualnych przepisów odrębne dyscypliny naukowe i będą osobno ewaluowane. Jednak studia na kierunkach filologicznych będzie realizować wydział jako całość. Przyporządkowywanie ich kolegiom w naszej ocenie nie miałoby sensu, podobnie jak podzielenie wydziału na dwa niezależne instytuty, bo przecież studia filologiczne z natury rzeczy obejmują zarówno literaturoznawstwo, jak i językoznawstwo – tłumaczy prof. Robert Ciborowski.

Nominacje już wręczone

Przed kilkoma dniami rektor UwB wręczył nominacje nowym dziekanom wydziałów, dyrektorom instytutów i filii UwB w Wilnie. Szefowie jednostek obejmą swoje funkcje 1 października 2019 r.

Nowo powołani dziekani:
- Wydział Biologii - dr hab. Piotr Zieliński,
- Wydział Chemii - prof. dr hab. Joanna Karpińska,
- Wydział Ekonomii i Finansów - dr hab. Marzanna Poniatowicz, prof. UwB,
- Wydział Filologiczny - prof. dr hab. Jarosław Mariusz Ławski,
- Wydział Fizyki - prof. dr hab. Piotr Jaranowski,
- Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych – dr hab. Joanna Katarzyna Sadowska prof. UwB,
- Wydział Matematyki - dr hab. Alina Dobrogowska, prof. UwB,
- Wydział Nauk o Edukacji - prof. dr hab. Mirosław Sobecki,
- Wydział Prawa - dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB.

Nowo powołani dyrektorzy instytutów:
- Instytut Filozofii - prof. dr hab. Wioletta Małgorzata Kowalska,
- Instytut Informatyki - prof. dr hab. Eugeniusz Zieniuk,
- Instytut Socjologii – dr hab. Małgorzata Anna Bieńkowska, prof. UwB,
- Instytut Studiów Kulturowych - dr hab. Alicja Pelagia Kisielewska, prof. UwB,
- Instytut Zarządzania - dr hab. Bogusław Plawgo, prof. UwB.

Dyrektorem Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie będzie dr hab. Adam Doliwa, prof. UwB.
Zgodnie z nowym statutem uczelni nowi dziekani, dyrektorzy instytutów, a także dyrektor filii w Wilnie będą sprawować swoje funkcje do 31 sierpnia 2020 r., czyli do końca obecnej kadencji rektora UwB.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

926 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39