Nowoczesny budynek Uniwersytetu będzie kosztował 8,5 mln euro

2021.09.23 17:54
Uniwersytet w Białymstoku buduje swoją filię w Wilnie. Lada dzień będą mogły ruszyć prace projektowe. Całość ma być gotowa w przeciągu trzech lat.
Nowoczesny budynek Uniwersytetu będzie kosztował 8,5 mln euro
Fot: UwB
Filia UwB w Wilnie

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie powstał w 2007 r. Był to pierwszy zagraniczny wydział utworzony przez polską uczelnię i jednocześnie pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Na początku kształciła na dwóch kierunkach licencjackich: ekonomii i informatyce, a od roku 2014/2015 także na studiach ekonomicznych II stopnia. Kolejnym krokiem było uruchomienie trzeciego kierunku studiów I stopnia – europeistyki.

Teraz czas na budowę nowej siedziby uczelni. Działka, na której powstanie obiekt, należy do UwB od 2008 r. Na rzecz wileńskiej filii przekazała ją organizacja wspierająca rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie - Universitas Studiorum Polona Vilnensis. Znajdujący się na niej obecnie budynek nie nadaje się jednak do użytku.

Właśnie UwB wyłonił wykonawcę wileńskiej filii - pracami zajmie się litewska firm UAB "MOSTA". Najpierw przygotuje projekt architektoniczny w oparciu o przygotowaną już i uzgodnioną z lokalnymi władzami koncepcję zabudowy. Następnym etapem będzie zdobycie pozwoleń na budowę. Prace mają ruszyć wiosną 2022 r., a powinny zakończyć się w 2024 r. Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wybudowanie obiektu przy ul. Aguonu (Makowa) 22 w Wilnie wraz z infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu. Teren przeznaczony pod inwestycję ma ok. 2,2 tys. m kw. Zgodnie z koncepcją zabudowy - ma to być czterokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem, o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. m kw.

- Bardzo się cieszę, że w końcu udało nam się wyłonić wykonawcę tej inwestycji, tak ważnej dla funkcjonowania naszej Filii w Wilnie. Wierzę, że budowa pójdzie sprawnie, a sam obiekt nie tylko zagwarantuje komfort pracy naszej kadrze i studentom, ale da nam nowe możliwości rozwoju, zarówno w odniesieniu do kształcenia studentów, jak i działalności naukowej tej jednostki – komentuje prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Koszt inwestycji to nieco ponad 8,5 mln euro. Na jej finansowanie uczelnia przeznaczy środki własne, a także dotację celową z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 29 mln zł.

W roku akademickim 2020/21 w UwB w Wilnie kształciło się prawie 230 studentów. Do tej pory jej mury opuściło 811 absolwentów.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1287 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39