Nowy kościół w Białymstoku został poświęcony. "Niech będzie dla was szkołą miłości"

2024.05.31 07:45
To ważny moment dla parafian kościoła pw. św. Anny przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 5 w Białymstoku. Świątynia została uroczyście poświęcona.
Nowy kościół w Białymstoku został poświęcony. "Niech będzie dla was szkołą miłości"
Fot: Archidiecezja Białostocka

Abp Józef Guzdek poświęcił niedawno wybudowany kościół pod wezwaniem św. Anny. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni wierni i zaproszeni goście.

Poświęcenie kościoła pw. św. Anny

- Kościół, który poświęcamy, to wasz Wieczernik. To miejsce sprawowania eucharystii i udzielania sakramentów. To wasza szkoła miłość, wrażliwości i służby. To miejsce mówienia o grzechu, ludzkiej słabości, ale i o Bogu bogatym w miłosierdzie. Niech będzie dla was szkołą miłości i braterstwa – mówił metropolita białostocki.

Poświęcenie kościoła pw. św. Anny w Białymstoku


Księdza arcybiskupa powitali ks. proboszcz Józef Koszewnik oraz przedstawicie Rady Parafialnej, dziękując mu za obecność i przewodniczenie liturgii. Podziękowali również kapłanom, którzy zainicjowali powstanie parafii, zwłaszcza ks. prałatowi Antoniemu Lićwince, a także tym, którzy w niej pracowali.

Podczas uroczystości abp Guzdek podkreślił, że kościół pw. św. Anny jest świadectwem żywej wiary tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej świątyni. Mówił także, że jest to jedna z najpiękniejszych nowoczesnych świątyń diecezji.

Poświęcenie kościoła pw. św. Anny w Białymstoku

Poświęcenie kościoła pw. św. Anny w Białymstoku


Świątynia w centrum Białegostoku

Pasterz Kościoła białostockiego wyraził swą wdzięczność ks. Koszewnikowi oraz kapłanom, którzy na przestrzeni lat wspierali go w pracy duszpasterskiej, architektom, budowniczym oraz ofiarodawcom.

Poświęcenie kościoła pw. św. Anny w Białymstoku


Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych, a także świec przy „zacheuszkach” wprowadziły uczestników eucharystii w dalsze przeżywanie najświętszej ofiary. Wówczas też nakryto ołtarz obrusem i udekorowano kwiatami oraz ustawiono na nim naczynia liturgiczne do odprawienia dalszej części mszy św.

- Nas nie będzie, ale ten kościół będzie świadczył o ofiarodawcach i budowniczych tej świątyni. I choć liczba parafian się zmniejsza, to nasz kościół jest zawsze pełen - podkreślał na zakończenie uroczystości proboszcz parafii.

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek, przywołując słowa odczytanej w Liturgii Słowa Ewangelii św. Jana, w których Jezus zapewniał swoich uczniów, że pozostanie z nimi po wszystkie dni, aż do skończenia świata – w słowie, Eucharystii i wspólnocie – zaznaczał, że Bóg nigdy nie zawiedzie człowieka. „On jest wierny danemu słowu, złożonej obietnicy. Proszę was, abyście jako wspólnota parafialna także pozostali wierni Bogu. Oby ta świątynia nigdy nie była pusta, ale zawsze po brzegi wypełniona uczniami Chrystusa. Niech zawsze będzie miejscem tętniącym życiem i modlitwą” – zachęcał.

Poświęcenie kościoła pw. św. Anny w Białymstoku


Kościół pw. św. Anny w Białymstoku projektu inż. arch. Andrzeja Nowakowskiego, zmodyfikowanego przez inż. arch. Grzegorza Kossakowskiego, to bazylikowa, jednowieżowa świątynia, w swej architekturze nawiązująca do uproszczonego stylu neobarokowego.

ms
24@bialystokonline.pl

538 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39