Nowy wiceprezydent, nowa koalicja. W magistracie budują sojusze przed wyborami

2017.04.29 14:36
Przemysław Tuchliński został nowym, czwartym zastępcą prezydenta Białegostoku. Jest to początek koalicji z Nowoczesną, bo jak się okazuje, dotychczasowy dyrektor departamentu prezydenta, jest członkiem tej partii.
Nowy wiceprezydent, nowa koalicja. W magistracie budują sojusze przed wyborami
Fot: UM Białystok
Przemysław Tuchliński podpisuje rotę ślubowania na prezydenta

W piątkowy wieczór (28.04) rzecznik prezydenta Urszula Mirończuk przekazała informację o tym, że w sobotę przed południem dojdzie do uroczystego zaprzysiężenia nowego zastępcy prezydenta Białegostoku. Nie zdradziła jednak, kto nim zostanie, a więc ruszyła giełda nazwisk. Spekulowano o kimś z klubu radnych prezydenta lub przedstawicielu mniejszości religijnych. Jak się okazało, w sobotę nowym, czwartym obecnie zastępcą, został Przemysław Tuchliński, pełniący do tej pory funkcję szefa departamentu prezydenta miasta, a w urzędzie pracujący już 11 lat.

- W tym czasie Przemysław Tuchliński wykazywał się zawsze sumiennością, starannością i wielkim profesjonalizmem. Ja to określam, że był człowiekiem KUL - kompetencja, uczciwość i lojalność - chwalił swojego nowego zastępcę prezydent Tadeusz Truskolaski.

Nowoczesna koalicja

Okazuje się, że Przemysław Tuchliński jest także od niedawna członkiem Nowoczesnej i to z polecenia tej partii został wiceprezydentem. Oznacza to więc formalną koalicję pomiędzy partią a magistratem. Nikt nie ukrywał, że jest to koalicja przeciwko PiS-owi.

- Białystok powinien być przykładem współpracy między samorządowcami bezpartyjnymi, jak również partiami, które są w tej chwili w opozycji. To jest strategia na to, żeby zmieniać naszą małą ojczyznę, a w konsekwencji zmienić również rządzących podczas najbliższych wyborów parlamentarnych. Jesteśmy najlepszym przykładem na to, że współpraca z PiS-em układa się źle. Jestem pełen krytycyzmu do działań tej formacji politycznej, dlatego jestem za tym, żeby wzmocnić współpracę z partiami opozycyjnymi - mówił Tadeusz Truskolaski.

Przynależność partyjna Przemysława Tuchlińskiego wyjaśniła, dlaczego na zaprzysiężeniu pojawił się Ryszard Petru, szef Nowoczesnej.

- Ta dzisiejsza decyzja pokazuje, jak skutecznie można, w ramach opozycji, współpracować - mówił Ryszard Petru. - Działalność prezydenta i rady miejskiej ma służyć mieszkańcom, a to co wyrabia PiS ostatnio w Białymstoku, blokując wszystkie inicjatywy i chcąc się zemścić na prezydencie, pokazuje, że nie zależy im na rozwoju, tylko na walce politycznej. Dlatego potrzebny jest szeroki front ugrupowań opozycyjnych.

Ryszard Petru potwierdził, że jeżeli ordynacja wyborcza się nie zmieni i Tadeusz Truskolaski będzie chciał startować na czwartą kadencję, to Nowoczesna go poprze. Nie zadeklarował jednak, czy takie samo poparcie otrzyma, gdyby np. chciał wziąć udział w wyborach do parlamentu lub europarlamentu.

Jest to kolejna w ostatnim czasie koalicja zawarta przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego z partiami politycznymi. Efektem poprzedniego porozumienia, z Platformą Obywatelską, także było powołanie na stanowisko wiceprezydenta członka tej partii Zbigniewa Nikitorowicza. Nie wiadomo jeszcze, czy w najbliższych wyborach powstanie jedna wspólna lista, na której znajdą się przedstawiciele wszystkich trzech obozów, chociaż wydaje się to naturalnym krokiem.

Odpowiedź na decyzję radnych

Nieprzypadkowa jest także data zaprzysiężenia Przemysław Tuchlińskiego. W piątek bowiem radni PiS nie dopuścili do rozpatrzenia projektu uchwały przywracającego prezydentowi Truskolaskiemu pensji na poziomie sprzed cięć wykonanych z ich inicjatywy. Powołanie czwartego zastępcy jest odejściem od zasad "dekalogu: zakładającego oszczędności, który Tadeusz Truskolaski przedstawił ponad 2 lata temu, po to aby pokazać chęć współpracy z PiS-em.

- Wszystko, co ma swój początek, musi się kiedyś skończyć. To nie jest całkowite odejście od tych zasad, ale ja je przyjąłem dwa lata temu, aby dać sygnał, że ograniczamy różnego rodzaju wydatki w sferze publicznej, aby lepiej współpracować z większościowym klubem w radzie miasta. Za tę deklarację i duże oszczędności poczynione przez te dwa lata, spotkała mnie jedynie krytyka i brak uznania, a już kuriozum było obniżenie prezydentowi miasta poborów. Dzień wczorajszy potwierdził tezę, że radni PiS nie dążą do kompromisu - wyjaśniał Tadeusz Truskolaski.

Nowy wiceprezydent będzie się zajmował sprawami związanymi z konsultacjami społecznymi, współpracą z organizacjami pozarządowymi, a także nadzorem nad departamentem geodezji, ochrony środowiska i Strażą Miejską. Oficjalnie funkcję zacznie pełnić od 1 maja.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1553 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39