Nowy wzór prawa jazdy już obowiązuje. Dokumenty bezterminowe odejdą w niepamięć

2019.03.05 12:40
Od poniedziałku (4.03) obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. Brakuje na nim adresu zamieszkania, a jego ważność wynosi 15 lat.
Nowy wzór prawa jazdy już obowiązuje. Dokumenty bezterminowe odejdą w niepamięć
Nowy wzór prawa jazdy

Koniec z wydawaniem 100 zł i 50 gr na nowe prawo jazdy, gdy zmieni się adres zamieszkania lub dojdzie do administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Można rzec - w końcu. "Prawko" nie jest przecież dokumentem służącym do weryfikacji miejsca zamieszkania, dlatego taki zapis na tym dokumencie sprawiał do tej pory jedynie same problemy. Osoby nieszczególnie lubiące stabilizację w przypadku przeprowadzki zmuszone były do wymiany prawa jazdy w ciągu 30 dni. Teraz takiej konieczności już nie będzie, bowiem w nowym wzorze pozbyto się felernej rubryki.

Prawo jazdy w zmienionej formie obowiązuje od minionego poniedziałku (4 marca). Czy każdy kierowca musi dokonać wymiany dokumentu na nowy? Nie, a przynajmniej nie w tej chwili. Jeżeli termin ważności na tym dotychczasowym jeszcze nie minął, spokojnie można korzystać ze starej wersji "prawka".

Nowe prawo jazdy nie będzie wydawane bezterminowo a jedynie na okres 15 lat. Nie oznacza to jednak, że osoby mające stary dokument - taki bez końca "przydatności" - pozostaną w uprzywilejowanej sytuacji. Ich także dosięgnie wspomniana 15-letnia ważność, bowiem w latach 2028-2033 obowiązek wymiany dokumentu dotknie już wszystkich, co oznacza, że bezterminowe prawo jazdy całkowicie pójdzie w zapomnienie.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1606 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39