O konieczności sztuki - dyskusja i promocja książki w Arsenale

2011.04.04 00:00
Od 9 lat w Galerii Arsenał w ramach cyklu "Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?" mają miejsce spotkania z artystami, krytykami sztuki współczesnej i animatorami kultury. Właśnie ukazała się książka, która zawiera wybór tekstów z tychże spotkań. W poniedziałek, 4 marca odbędzie się jej promocja.
O konieczności sztuki -  dyskusja i promocja książki w Arsenale
Fot: materiały organizatora

- Prawdę mówiąc, nie planowaliśmy wydania tej książki. Pierwotnie wykłady miały być tylko wygłoszone, niemniej jednak, za zgodą wykładowców, były dokumentowane w postaci nagrań wideo. Działaliśmy niejako zgodnie z przeczuciem, że warto je zachować, zabezpieczyć, że pojawi się koncepcja, jak można je wykorzystać w innej formule niż podczas spotkania z publicznością. Zgromadzony materiał wydał się nam na tyle ciekawy, że postanowiliśmy wydać książkę - powiedziała Magdalena Godlewska, wydawca książki.

Publikacja powstała dzięki pracy stażystów i wolontariuszy Galerii Arsenał. Teksty zostały spisane z nagrań wideo, zredagowane i autoryzowane przez wykładowców. W kilku przypadkach teksty opublikowane nie są wykładami wygłoszonymi w Galerii Arsenał - niektórzy z autorów zdecydowali się na zamieszczenie nowych tekstów - dodaje Magdalena Godlewska.

Tytuł książki jest równocześnie nazwą pracy słoweńskiej artystki Vesny Bukovec, powstałej w roku 2004. Dzieło to znajduje się w kolekcji Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Od 2007 roku wykłady i spotkania autorskie odbywają się pod hasłem "Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?" i są realizowane we współpracy z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

Gościem specjalnym spotkania będzie Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, która poprowadzi konsultacje na temat Paktu dla Kultury. Jego głównym założeniem jest ustanowienie 1% budżety państwa na rozwój kultury i sztuki.

Początek spotkania o godz. 17. Wstęp wolny.

MAG

857 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39