O Zygmuncie Glogerze "Było! Jest! Co będzie?"

2021.10.11 11:40
Dobiegła końca realizacja projektu "Było! Jest! Co będzie?" – podróże po tradycji z Zygmuntem Glogerem. Książnica Podlaska zaprezentowała krótkometrażowe filmy, które są inspirowane materiałami zebranymi i spisanymi przez Zygmunta Glogera.
O Zygmuncie Glogerze "Było! Jest! Co będzie?"
Fot: Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska

Zygmunt Gloger - etnograf, folklorysta, badacz narodowej kultury tradycyjnej. Żył na przełomie XIX i XX wieku. Zbierał wytwory kultury duchowej i materialnej. Stworzył wiekopomne dzieło "Encyklopedia staropolska ilustrowana", która nadal jest cennym przewodnikiem po kulturze staropolskiej. Jest autorem także takich pozycji jak: "Obchody weselne", "Pieśni ludu".

Gloger to ważna postać dla badań etnograficznych, jednak nieco zapomniana.

Książnica Podlaska, chcąc przypomnieć osobę tego folklorysty, zrealizowała projekt "Było! Jest! Co będzie?" – podróże po tradycji z Zygmuntem Glogerem, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "EtnoPolska 2021".

W ramach projektu powstał cykl filmów krótkometrażowych, wyreżyserowanych przez Patryka Ołdziejewskiego (aktora Teatru Dramatycznego w Białymstoku). Filmy te nawiązują do dzieł Zygmunta Glogera. Pojawiły się w nich także pieśni, spisane przez Glogera, w wykonaniu Marty Shalkevich (instruktora Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku) i Patryka Ołdziejewskiego oraz kostiumy inspirowane dziełami etnografa, wykorzystane w prezentowanych filmach, a także infografiki poświęcone życiu i twórczości Zygmunta Glogera.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1218 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39