Obwodnica za 47 milionów złotych jest gotowa

2024.03.24 16:33
4,487 km liczy nowa obwodnica Sokół w ciągu drogi wojewódzkiej nr 678. Zdecydowanie usprawni ona ruch między Białymstokiem a Wysokiem Mazowieckiem.
Obwodnica za 47 milionów złotych jest gotowa
Fot: PZDW w Białymstoku

Półtora roku prac i obwodnica jest gotowa

Uroczyście oddano już do użytku obwodnicę w miejscowości Sokoły. Dużym sukcesem jest to, że wykonawca - firma Strabag Polska - zakończyła wszystkie prace przed zakładanym w umowie terminem.

– Budowa drogi poszła bardzo sprawnie [półtora roku - przyp.red.]. Teraz, patrząc na nią, serce się cieszy. Skorzystają z niej nie tylko mieszkańcy gminy Sokoły, będzie ona służyć mieszkańcom całego powiatu wysokomazowieckiego – podkreślił Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Zgodził się z nim wójt Sokół Józef Zajkowskie:
- Inwestycja umożliwia dalszy rozwój gminy. Otwiera się przed nami ogromna szansa, ogromne możliwości na przyszłość. Już są zapytania właścicieli działek posesji, które się tutaj znajdują.

Z kolei uczestniczący w spotkaniu dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński wyjaśniał, że liczą się nie tylko drogi krajowe, ale także zadbanie o połączenia lokalne:
– Myślę, że to jest historyczny moment. To jest konkret. To jest pokazanie, że zarząd tego województwa walczył o rozwój tego regionu.

Szczegóły inwestycji

Obwodnica Sokół liczy 4,487 km i wyprowadziła ona ruch samochodowy z małej wsi na ruchliwej trasie Białystok - Wysokie Mazowieckie. Nowa droga przebiega teraz po stronie północnej i zachodniej od miejscowości. Na drodze powstały trzy nowe skrzyżowania (ronda).

Koszt inwestycji wyniósł ponad 47 milionów złotych, z czego udało się pozyskać na ten cel dotację z Rządowego Funduszu Dróg w wysokości 27 milionów złotych. Resztę stanowiły środki z budżetu województwa.

– Liczę na to, że przy tej drodze będą powstawały nowe firmy, może nowe bloki. Jak to mówią wszyscy samorządowcy, droga to rozwój, a droga tego typu, która spina wszystkie drogi wojewódzkie i otacza miejscowość Sokoły, będzie takim kołem zamachowym dla całej gminy – podkreślał wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Siekierko.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, radny wojewódzki Grzegorz Kapica, lokalni samorządowcy i mieszkańcy.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1582 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39