Od stycznia lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia

2015.12.16 00:00
Od przyszłego roku pojawi się nie lada udogodnienie dla wielu pacjentów. Lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli e-ZLA.
Od stycznia lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia
Fot: pixabay.com
Od stycznia można będzie dostać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Dzięki e-zwolnieniu informacja o chorobie czy niedyspozycji pacjenta trafi do ZUS natychmiastowo, a stamtąd zostanie przekazana pracodawcy. Możliwe będzie to w przypadku, gdy przełożony ma lub założy kontro na Platformie Usług Elektronicznych. Warto wiedzieć, że płatnicy odprowadzający składki za pięć osób wzwyż mają obowiązek złożyć je do końca 2015 roku.

Wystawiane zaświadczenie lekarskie będzie w postaci dokumentu elektronicznego. Ułatwieniem ma być też to, że nie potrzeba podpisu elektronicznego w celu jego zobaczenia.

System PUE i E-LZA mają ułatwić i przyspieszyć dostarczanie informacji o zwolnieniach. To pozwoli także pracodawcy na szybsze zlecenie zweryfikowania poprawności wykorzystywania zwolnienia.

Plusem zmian jest też to, że pracodawca będzie miał wszystkie zwolnienia swoich podwładnych w jednym miejscu. Znacząco zmniejszy się także problem rozliczania różnic, które mogą pojawić się, gdy chory zbyt późno dostarczy zwolnienie do swojego szefa.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1214 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39