Oddano hołd bohaterom II wojny światowej

2022.09.01 14:30
Dokładnie 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. To wówczas hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku odbyły się uroczyste obchody rocznicy tego wydarzenia.
Oddano hołd bohaterom II wojny światowej
Fot: Anna Kulikowska

Agresja Niemiec na Polskę rozpoczęła się pierwszego dnia września o godz. 4:45. II wojna światowa była niesłychanym aktem ludobójstwa na szeroką skalę.

Także mieszkańcy Białegostoku ciężko odczuli przebieg działań wojennych. Pierwsze bombardowania miasto przeżyło 2 września 1939 r. Białystok przygotowywał się do obrony pod kierownictwem prezydenta Seweryna Nowakowskiego i podpułkownika Zygmunta Szafranowskiego. Wojska niemieckie zajęły Białystok 15 września. Jednak według tajnych zapisów paktu Ribbentrop – Mołotow miasto miało znaleźć się w sowieckiej strefie wpływów. Dlatego też kilka dni później delegacje niemiecka i sowiecka spotkały się w Pałacu Branickich, aby ustalić zasady przekazania miasta w ręce Sowietów.

Czerwona okupacja trwała aż do czerwca 1941 r., kiedy to Hitler uderzył na swojego dotychczasowego sojusznika. Szacuje się, że w latach wojennych liczba ludności Białegostoku zmniejszyła się o 2/3. Olbrzymie straty materialne przyniosło zwłaszcza tzw. wyzwolenie miasta w lipcu 1944 r. To wówczas sowiecka artyleria obróciła w perzynę niemal całe centrum miasta.

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Białymstoku 1 września rozpoczęła liturgia o godz. 8:00 w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. Zaś o godz. 18:00 tego samego dnia w kościele Zmartwychwstania Pańskiego odbędzie się uroczysta rocznicowa msza św. Po nabożeństwie oficjalnie zostanie otwarta Izba Pamięci – Mauzoleum upamiętniające żołnierzy września 1939 r. Będzie temu towarzyszyć koncert pieśni patriotycznych.

W oficjalnych obchodach, które miały miejsce pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku wzięli udział: władze miasta, reprezentowane przez prezydenta – Tadeusza Truskolaskiego oraz jego zastępców. Na obchodach pojawili się również przedstawiciele administracji samorządowej oraz rządowej, radni Rady Miasta Białystok, przedstawiciel sejmiku województwa podlaskiego, wicewojewoda podlaski – Bogusława Szczerbińska, duchowieństwo, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, korpusu konsularnego, stowarzyszeń i organizacji. W uroczystościach wzięli udział także kombatanci.

Uroczystości rozpoczęło wciągnięcie na maszt flagi polskiej oraz odśpiewanie hymnu.

- Dziś wczesnym rankiem upłynęły dokładnie 83 lata od niemieckiego uderzenia na Polskę, które miało się stać początkiem najbardziej bezwzględnego i ludobójczego konfliktu XX stulecia. Mimo przeważających sił niemieckiego nieprzyjaciela i uzbrojenia polscy żołnierzy dzielnie stawiali czoła tej napaści, dowodząc kolejny raz, że są gotowi do najwyższych poświęceń w imię wolności i niepodległości – podkreślał Tadeusz Truskolaski.

Byliśmy obecni na wszystkich frontach tej okrutnej wojny. Została stworzona największa militarna organizacja podziemna w Europie.

- Chylimy dziś czoła przed wszystkimi bohaterami tej wieloletniej, niełatwej walki, w szczególny sposób chcemy upamiętnić dziś obrońców naszego miasta, wśród nich bohaterskiego prezydenta – Seweryna Nowakowskiego, który mogąc ocalić życie, wybrał trwanie na swoim posterunku aż do końca. Oddajemy hołd żołnierzom września, ale również tym, którzy zaraz po wrześniowej klęsce rozpoczęli w mieście tworzenie pierwszej tajnej organizacji – powiedział prezydent Białegostoku. - Wojna to jednak nie tylko działania militarne, wojna to również bezlitosne uderzenie w tkankę społeczeństwa, nie możemy dziś zapomnieć o tych, którzy przez lata rabunkowej okupacji zmagali się z wyzwaniami codzienności, próbując przeżyć wojenny koszmar. O bohaterskich kobietach, które zajmowały się nie tylko walką o byt, ale czynnie włączyły się w działania konspiracyjne. O najmłodszych – brutalnie ograbionych z dzieciństwa.

Tadeusz Truskolaski wspomniał także, że naszym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich ofiarach tych sześciu długich lat, poległych, zamordowanych, wywiezionych na wschód. Pamięć jest niezbywalną częścią naszego dziedzictwa.

- Powinnyśmy uczcić rocznicę wybuchu II wojny światowej, syna zabrałem, aby widział, że należy czcić takie rocznice, wielkich, ważnych wydarzeń, gdzie zginęło wielu Polaków w obronie naszej ojczyzny. To ważne dla naszej tożsamości historycznej, dla naszej świadomości obywatelskiej, nasza przeszłość jest bardzo ważna i rzutuje na naszą przyszłość – mówił Krzysztof Bargłowski z Polski 2050.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1239 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39