Odnaleziono szczątki 4 osób. Zidentyfikują je badania genetyczne

2022.10.14 16:57
W Szumowie odnaleziono szczątki 4 osób. To ofiary zbrodni komunistycznych z okolic Łomży.
Odnaleziono szczątki 4 osób. Zidentyfikują je badania genetyczne
Fot: IPN

Od 10 do 13 października zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził II etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza parafialnego w Szumowie w powiecie zambrowskim.

Badania miały na celu odnalezienie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych z rejonu łomżyńskiego. Udało się to - w czasie prac archeologicznych podjęto szczątki czterech osób.

Wg informacji przekazanych przez Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wstępne oględziny antropologiczne pozwoliły stwierdzić, iż na szczątkach widoczne są ślady postrzałów. W przypadku jednej osoby, na wysokości brzucha odnaleziono pocisk. Przy szczątkach były także dwa medaliki, sprzączka oraz guziki. Oględziny na miejscu nie pozwoliły na jednoznaczne stwierdzenie, czy odnalezione osoby zmarły w wyniku egzekucji czy też walki. Wiek poszczególnych ofiar szacuje się pomiędzy 16. a 25. rokiem życia.

Egzekucje na członkach podziemia niepodległościowego działających w rejonie łomżyńskim wykonywano m.in. w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Łomży. Badania historyczne potwierdzają także, iż w 1946 r. wydział doraźny działający przy Sądzie Okręgowym w Łomży wydawał wyroki śmierci na niepełnoletnich członków podziemia niepodległościowego.

Odnalezione szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz badaniom genetycznym.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

656 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39