Odtworzono historyczne wnętrze. Wielka Synagoga w Tykocinie po modernizacji

2016.12.15 19:36
Dwa lata trwała modernizacja wnętrza Wielkiej Synagogi w Tykocinie. Z okazji 40-lecia Muzeum zostanie otwarta wystawa, która prezentować będzie odtworzone historyczne wyposażenie.
Odtworzono historyczne wnętrze. Wielka Synagoga w Tykocinie po modernizacji
Fot: Anna Dycha
Wnętrze Wielkiej Synagogi w Tykocinie

Dzięki modernizacji przywrócono wygląd głównej sali modlitewnej z okresu międzywojennego, kiedy w Wielkiej Synagodze modliły się rzesze wiernych.

Na wzór archiwalnych fotografii

Przystępując do rekonstrukcji ruchomego wyposażenia, wzięto pod uwagę muzealny charakter obiektu w chwili obecnej, potrzebę zachowania ciągów komunikacyjnych dla licznie odwiedzających tykocińską synagogę gości. Stąd założeniem Muzeum było wykonanie symbolicznego wyposażenia ukazującego zwiedzającym przekrój sprzętów znajdujących się w tym miejscu w okresie, gdy służyło ono żydowskiej społeczności Tykocina.

Koncepcja wystawy została opracowana na podstawie zachowanych źródeł ikonograficznych - dokumentacji wykonanej przez historyka i badacza kultury żydowskiej Szymona Zajczyka w latach 20. i 30. XX w., przechowywanej obecnie w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, oraz archiwalnych fotografii wnętrza tykocińskiej Synagogi sprzed II wojny światowej znajdujących się w Muzeum Diaspory w Tel Awiwie.

Dwuletni projekt "Rekonstrukcja wnętrza Sali Wielkiej Synagogi w Tykocinie", sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwolił Muzeum odtworzyć historyczne wyposażenie sali modlitewnej oraz przywrócić przedwojenny wygląd aronu ha-kodesz - szafy służącej do przechowywania zwojów Tory.

Dziś w tykocińskiej synagodze można podziwiać zrekonstruowaną drewnianą świętą szafę z rzeźbionymi drzwiami i zdobiącymi ją odtworzonymi parochetem i lambrekinem oraz ruchome elementy wyposażenia wnętrza w postaci różnego rodzaju ław, pulpitów i stelaży przyściennych. Na odnowionej bimie zaprezentowany zostanie fotel Eliasza wykorzystywany w obrzędzie obrzezania.

Wystawa i inscenizacja

Z okazji 40-lecia zostanie otwarta stała ekspozycja "Sala Wielka Synagogi w Tykocinie". Wydarzenie zaplanowano na 17 grudnia o godz. 14.00. W programie są także: wernisaż wystawy plenerowej "My, Żydzi przybyliśmy do Tykocina przed wiekami..." (plac przed Synagogą), "Czekając na Mesjasza" - inscenizacja w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie, wystąpienia zaproszonych gości oraz prelekcja dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzeja Lechowskiego "Na 40-lecie Muzeum w Tykocinie".

Wielka Synagoga w Tykocinie została wzniesiona w 1642 r. na miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się synagoga drewniana. Zbudowana została na planie prostokąta, z mansardowym dachem i wieżą pochodzącą z XVIII w. W czasie II wojny światowej bożnica została poważnie uszkodzona, częściowo rozebrana w latach 1945-47. Splądrowaną synagogę odrestaurowano w latach 70. XX w., przeznaczając na muzeum.

Szczegóły: "Sala Wielka Synagogi w Tykocinie" - wystawa

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1455 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39