Ogromne różnice w cenach OC. Drożej nie znaczy lepiej

2018.12.07 07:15
Wybór obowiązkowej polisy OC nie należy do najprostszych zadań, gdyż różni ubezpieczyciele oferują różne wysokości składek. W Białymstoku rozbieżności cen pomiędzy najtańszą propozycją a najdroższą sięgają nawet 79%.
Ogromne różnice w cenach OC. Drożej nie znaczy lepiej
Fot: pixabay.com

Kupno OC to pole do popisu dla łowców okazji

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania lub domu, warto wybrać taką ofertę, która w przypadku feralnego zdarzenia zapewni nam odpowiednią rekompensatę. Nie należy więc rozglądać się za najtańszą możliwą opcją, bo może się okazać, że nie daje ona odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.

Jak jest jednak w przypadku ubezpieczeń samochodowych? Zupełnie inaczej. Tu wyszperanie cenowej okazji jest wręcz pożądane.

- Nigdy nie namawiamy klientów do zakupu najtańszych opcji ubezpieczenia, bo zupełnie nie o to chodzi w chęci zapewnienia sobie dobrej ochrony. Natomiast faktem jest, że w przypadku obowiązkowego OC to właśnie wyszukanie najniższej możliwej składki jest dla właścicieli pojazdów główną motywacją do zakupu ochrony. I akurat w tym przypadku jest to zrozumiałe, bo kształt ubezpieczenia jest narzucony ustawowo. Polisa jest więc niemal identyczna u każdego z ubezpieczycieli. Jedyne różnice dotyczą tego, o co i w jakiej cenie zakład ubezpieczeń może uzupełnić podstawowy zakres polisy - mówi Marcin Orłowski z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia w Białymstoku.

Tak więc bardzo możliwe jest, że oferta u ubezpieczyciela X ze stawką 700 zł w przypadku jakiejkolwiek kolizji da nam później takie same odszkodowanie, jak oferta u ubezpieczyciela Y za kwotę 1100 zł.

A różnice w cenach na rynku są naprawdę duże. Przykład? W stolicy Podlasia 34-letni właściciel opla astry z 2013 r. (silnik 1,7 l, 110 KM) jest w stanie znaleźć obowiązkowe OC za 718 zł. Jeżeli jednak opisany wyżej, dajmy na to Franek, skorzysta z pierwszej lepszej oferty z brzegu i będzie miał pecha, bo trafi na najdroższą możliwość, z portfela wyciągnie 1285 zł, czyli aż 79% więcej.

Jeszcze poważniejsze dysproporcje są np. we Wrocławiu. Tam różnice pomiędzy najtańszym a najdroższym OC sięgają nawet 1311 zł (235%).

Skąd taka rozbieżność cen?

Końcowa cena OC to składowa wielu parametrów związanych z kierowcą i pojazdem. Do najważniejszych należą historia jazdy (różnego rodzaju szkody), wiek kupującego polisę, pojemność silnika jego auta oraz miejsce korzystania z samochodu (w dużych miastach szkód jest potencjalnie więcej). Choć kryteria są te same, to każdy ubezpieczyciel nadaje im różną wagę i nakłada na to "filtr" aktualnie prowadzonej przez firmę polityki kształtowania cen OC.

- Każdy ubezpieczyciel ustala własne zasady interpretacji pozyskanych danych i wyceny polisy. Jedni surowo traktują młodych kierowców, inni mocno premiują długi czas posiadania prawa jazdy, a dla jeszcze innych priorytetem przy ustalaniu ceny jest szkodowość. W rezultacie jeden kierowca, kupując ten sam produkt, dostaje bardzo zróżnicowane cenowo oferty. Dlatego zawsze warto sprawdzać czy za OC, które właśnie zamierzamy kupić, nie da się zapłacić mniej - wyjaśnia Marcin Orłowski.

Wniosek? Drożej nie znaczy lepiej. Czasami małe skąpstwo ma całkiem uzasadnioną rację bytu. Ale czasami, nie zawsze.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1842 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39