Oni na pandemii się bogacą

2021.03.23 19:23
Pandemia koronawirusa to czas żniw dla internetowych oszustów. W ciągu ostatnich dwóch lat wyłudzili oni pieniądze od ponad 1200 mieszkańców naszego regionu.
Oni na pandemii się bogacą
Fot: pixabay.com

Chciał zainwestować, stracił dorobek życia

Pandemia w wielu dziedzinach przenosi nasze życie do internetu. Częściej wykorzystujemy go do załatwiania spraw administracyjnych czy robienia zakupów. Jednak swoją szansę w zmianie naszych nawyków zauważyli rozmaici oszuści, którzy zrobią wiele, żeby wyłudzić od nas pieniądze bądź dane osobowe.

W 2019 r. podlaska policja odnotowała ponad 600 oszustw popełnionych za pośrednictwem internetu. Podobnie było w ubiegłym roku.

- Nieznane osoby, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadziły 73-letniego mężczyznę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w ten sposób, że wprowadziły go w błąd co do zasad inwestowania pieniędzy, czym spowodowały straty w wysokości 411 579,47 zł. Przestępstwo zostało zarejestrowane w marcu 2020 r. - mówi Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskich policjantów.

Uwaga "na zdalny pulpit

Jednocześnie mundurowi ostrzegają przed coraz częstszym wykorzystywaniem metody "na zdalny pulpit". W takich przypadkach kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych.

Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Najczęściej przestępcy zachęcają do skorzystania z usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant "wspiera ją" przez zdalny pulpit i "czyści" jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje.

Na dodatek ofiarami nie koniecznie są seniorzy, a często osoby około 30. roku życia, które, jak się wydaje, powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych.

Co robić? Jak ustrzec się przed internetowymi oszustami?

Przede wszystkim nie nabierajmy się na superatrakcyjne inwestycje. Nie powinno się też nigdy i nikomu udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Jeśli "konsultant" proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo. Natomiast jeśli osoba podająca się za pracownika banku, żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta naszego banku.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1717 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39