Organizacja szkół, infolinia dla nauczycieli. A jak idzie z testowaniem?

2021.01.14 15:06
Minister edukacji poinformował o liczbie wykonanych testów przez pierwsze trzy dni. W poniedziałek (18.01) najmłodsze klasy podstawówek wracają do nauki stacjonarnej, a nauczyciele będą mogli skorzystać ze specjalnej infolinii.
Organizacja szkół, infolinia dla nauczycieli. A jak idzie z testowaniem?
Fot: Pixabay

- Do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli, a wyniki dla 60 tys. osób wskazują, że koronawirusem zakaziło się zaledwie 2% nauczycieli - informuje minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek (14.01). Procent ten oznacza 1200 zakażonych nauczycieli. Liczba ta może się zmienić, ponieważ testy wykonywane są do piątku (15.01).

Organizacja szkół

W najbliższy poniedziałek (18.01) do szkół podstawowych mają wrócić uczniowie klas I-III.

- Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem dzieci do szkół z klas I-III zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów – mówi Przemysław Czarnek.

Do nauki stacjonarnej, po feriach wrócą także uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w jednostkach pomocy społecznej. Natomiast dyrektorzy szkół specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII sami decydują o trybie nauczania oraz prowadzenia zajęć.

Praktyki zawodowe, konkursy i turnieje

Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe mogą prowadzić je z zachowaniem reżimu sanitarnego. Natomiast zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe mogą być przeprowadzane w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.

Podobnie, jak przed feriami dyrektor placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole do przeprowadzania konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ustawy o systemie oświaty. Szkolenia sportowe także mogą być organizowane w szkołach.

Ósmoklasiści oraz maturzyści mogą przychodzić do szkół na konsultacje indywidualne bądź w grupach do 5 osób.

Infolinia techniczna dla nauczycieli

Minister edukacji poinformował o uruchomieniu technicznej infolinii dla nauczycieli. Podczas nauczania zdalnego mogą pojawić się błędy, z którymi pedagodzy nie zawsze umieją sobie poradzić. Dlatego dzwoniąc na infolinię, będą mogli udostępnić podgląd swojego ekranu konsultantom, aby doraźnie rozwiązywać problemy techniczne.

- Naszym zadaniem jest to, by wspierać nauczycieli w nauce zdalnej i wyzwaniach XXI wieku - dodaje pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska.

Konsultanci są dostępni pod nr tel. 222 500 144 w tygodniu w godzinach 6.00-20.00 i w weekendy od 8.00 do 18.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1328 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39