Organowe lato trwa

2009.08.03 00:00
Eugenio Fagiani, włoski organista i kompozytor, zagrał z piątek w białostockiej katedrze.

Był to kolejny z Katedralnych Koncertów Organowych. W jego trakcie można było usłyszeć muzykę dwóch kompozytorów - Jana Sebastiana Bacha i Fagianiego właśnie. Na początek zabrzmiał utwór skomponowany przez Włocha "Veni Creator Spiritus op. 93/2", który nawiązywał do jednego z najpiękniejszych kościelnych hymnów "O Stworzycielu Duchu przyjdź". "Toccata et Fuga in BWV 540" była jedynym utworem Bacha, który zaprezentował Fagiani. Potem wrócił do swoich kompozycji. W kolejnej bezpośrednio nawiązał do sekwencji wielkopostnej z chorału gregoriańskiego. W siedmioczęściowym utworze mocne uderzenia kontrastowały z delikatnymi dźwiękami.

Na koniec Fagiani, mistrz organowej improwizacji, zaproponował swoje wersje podanych mu wcześniej polskich pieśni kościelnych - "Kiedy ranne wstają zorze", "Jezu Chryste, Panie miły" i "Ciebie, Boga wysławiamy".
Słuchacze tłumnie przybyli na ten występ. Byli wśród nich również esperantyści, którzy uczestniczyli w zakończonym w sobotę Światowym Kongresie Esperanto.

Kolejny koncert, 7 sierpnia, odbędzie się w starym kościele. Na unikatowych organach o charakterystycznym brzmieniu zagra białostoczanin Adam Owczarczuk. Towarzyszyć mu będzie wiolonczelistka Urszula Kopijkowska. Po recitalu będzie okazja zwiedzenia podziemi najstarszego białostockiego zabytku z grobami m.in. bratanicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Katarzyny i jego siostry, żony Jana Klemensa Branickiego, Izabeli. Początek koncertu o godz. 19.15. Bilety kosztują 8 zł. Następne koncerty w farze 14 i 21 sierpnia.

Organowa muzyka rozbrzmiewa również w białostockim kościele pw. NMP Matki Kościoła przy ul. Pogodnej 63 oraz w Hajnówce, Łapach, Białowieży i Różanymstoku. Organowym koncertom patronuje portal BiałystokOnline.pl.

andy

803 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39