Orszaki i spacery. Można celebrować Święto Trzech Króli

2022.01.06 08:17
6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli. Tego dnia ulicami wielu miast przejdzie orszak, choć w Białymstoku będzie miał on bardziej formę rodzinnego spaceru.
Orszaki i spacery. Można celebrować Święto Trzech Króli
Fot: Grzegorz Chuczun

Święto Trzech Króli to w polskiej tradycji uroczystość Objawienia Pańskiego zwanego również Epifanią. To jedno z pierwszych świąt, ustanowione przez Kościół, obchodzone od końca IV w. niezależnie od Bożego Narodzenia.

Święto odwołuje się do historii opisanej w Ewangelii św. Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Od VI w. podaje się ich imiona: Kacper, Melchior, Baltazar, dopiero jednak od IX w. są one powszechnie uznane. Postaci trzech królów symbolizują w pewien sposób świat pogan, którego przedstawiciele zwracają się do Izraela po światło zbawienia.

W wielu miastach na całym świecie, w tym dniu organizowane są orszaki Trzech Króli, polegające na przejściu ulicami kolorowego pochodu, gdzie można znaleźć osoby przebrane za Mędrców ze Wschodu, ale także np. aniołów i diabłów. Celem orszaku jest symboliczna stajenka, w której Jezusowi jest oddawany pokłon.

W tym roku Orszak Trzech Króli przyjmie nieco inną formę niż zazwyczaj.

Więcej o tym: Ulicami Białegostoku przejdzie Orszak Trzech Króli.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

995 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39