Ośrodki medycyny pracy nie wykonują badań okresowych

2020.03.28 07:53
Z powodu braku specjalistów medycyna pracy nie przyjmuje zapisów na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Nie prowadzi również zapisów na badania. "Koronowirusowa" specustawa przewiduje zawieszenie obowiązku wykonywania badań na czas trwania epidemii.
Ośrodki medycyny pracy nie wykonują badań okresowych
Fot: pixabay.com
Nie można wykonać badań wstępnych, okresowych i kontrolnych

Medycyna pracy nie wykonuje badań okresowych z powodu braku specjalistów i nie przyjmuje zapisów na badania wstępne, okresowe i kontrolne.

- Wiemy o tym, ze ośrodki medycyny pracy nie przyjmują pacjentów, przynajmniej większość.
Nie mniej jednak przepisy Kodeksu pracy i aktów wykonawczych przewidują obowiązek poddania pracowników badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym. Na chwilę obecną te regulacje nie zostały uchylone bądź zawieszone - poinformował Karol Łapiński, nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

Mimo panującej sytuacji, pracownik nie ma prawa odmówić pracodawcy poddaniu się badaniu wstępnym czy okresowym.

- Wychodząc naprzeciw tym problemom, Inspektorat Pracy zadeklarował, że w przypadku
badań okresowych pracodawca, który nie może wykonać tego obowiązku ze względu na zamknięcie ośrodka medycyny pracy, powinien przede wszystkim wystawić skierowanie na badania, by w pewnym sensie część swojego obowiązku wypełnia - wyjaśnia Karol Łapiński.

Nowelizacja Specustawy przewiduje, że w takim przypadku obowiązek poddania badaniom lekarskim okresowym będzie zawieszony. Należy go zrealizować w ciągu 60 dni po ustaniu zagrożenia epidemicznego.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl
2074 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39