Ostatni dzień wystawy. Zostanie połączony z wykładem historyka

2023.08.30 13:55
Nadchodzi spotkanie z historykiem dr. Markiem Gielecińskim. Wydarzenie odbędzie się w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wykład zaplanowany jest w ramach finisażu wystawy "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej".
Ostatni dzień wystawy. Zostanie połączony z wykładem historyka
Fot: R. Olkowski

Dr. Marek Gieleciński jest autorem książki "Świadczenia społeczeństwa polskiego na obronność państwa przed wybuchem II wojny światowej 1936-1939". W pracy przedstawił utworzenie i działalność Funduszu Obrony Narodowej, a także określił materialny wymiar świadczeń na powołane cele i fundusze związane z obronnością państwa. W poszczególnych rozdziałach autor wskazał zaangażowania poszczególnych regionów kraju, środowisk, kościołów, organizacji zawodowych, kulturalnych i sportowych na rzecz gromadzenia świadczeń na Fundusz Obrony Narodowej.

Fundusz Obrony Narodowej, ustanowiony w 1936 roku, stał się symbolem solidarności narodu w obliczu realnego niebezpieczeństwa. Gromadzenie środków zarówno w gotówce, jak i w formie kosztowności, nieruchomości czy dóbr materialnych, ukazywało determinację Polaków w zapewnieniu obrony dla ojczyzny.

Wystawa "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej" to właśnie prezentacja darów, które w latach 30. XX wieku przekazano na rzecz dozbrojenia polskiej armii, w obliczu narastającego zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec. Pomimo, że wartość tych przedmiotów nie leży w ich artystycznych walorach czy materiale, z którego są wykonane, to ich niezwykłość tkwi w duchu, który je stworzył. Zebrane przed wojną, stały się nie tylko eksponatami, lecz również świadectwem wspólnoty, która stanęła razem w obliczu trudności.

Skrzynki z srebrem, przewiezione przez burzliwe czasy II wojny światowej, trafiły z Rumunii do Francji, by później powrócić do Polski, stając się dziedzictwem narodu. Obecnie, dzięki projektowi "Nie zmarnujcie Niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej", te przedmioty są prezentowane w muzeach i instytucjach kultury na terenie całej Polski. W tych eksponatach widać nie tylko metal i kamienie, lecz przede wszystkim wyraz odwagi, solidarności i wiary w obronę ojczyzny.

Spotkanie z historykiem dr. Markiem Gielecińskim odbędzie się w czwartek (31.08) w Ratuszu w Białymstoku.

Więcej informacji: Spotkanie z historykiem dr. Markiem Gielecińskim

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1245 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39