Oszustwo na dopłatę. Uważajcie na te sms-y

2022.06.28 16:17
Przestraszona odłączeniem prądu białostoczanka straciła 5 tys. zł. To kolejna ofiara oszustwa "na dopłatę".
Oszustwo na dopłatę. Uważajcie na te sms-y
Fot: Podlaska Policja

64-letnia białostoczanka padła ofiarą oszustwa na dopłatę. Kobieta otrzymała wiadomość SMS o konieczności uregulowania drobnej zaległości za energię. Zawierała ona także ostrzeżenie o zaplanowanym terminie odłączenia energii oraz link przekierowujący do strony bankowości elektronicznej.

Niestety 64-latka przekonana, że korzysta z autentycznej strony zakładu energetycznego - kliknęła. Została przekierowana do bankowości elektronicznej i dokonała płatności. Okazało się, że z jej konta zniknęło nie kilka, lecz 5 tys. zł.

Policja przypomina, że oszustwo „na dopłatę” występuje w wielu odmianach. Przestępcy zazwyczaj podszywają się pod zakłady energetyczne, firmy kurierskie bądź operatorów sieci. Poprzez wiadomość SMS, informują, że trzeba dopłacić niewielką kwotę, by uregulować zaległości lub otrzymać zamówioną przesyłkę. Najczęściej prośba dotyczy dopłaty dosłownie kilku złotych. Dalej oszuści zamieszczają link przekierowujący do bankowości elektronicznej. Nie nabierzmy się na jej wygląd łudząco przypominający stronę banku.

Tego typu ataki są powszechne w całej Polsce.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1006 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39