Oto nowi wicewojewodowie podlascy? Wiele na to wskazuje

2024.01.09 13:02
W tym tygodniu ma dojść do powołania nowych wicewojewodów podlaskich. Najbardziej prawdopodobnymi zastępcami Jacka Brzozowskiego mają być Ewa Kulikowska z PSL-u oraz Paweł Krutul z Lewicy.
Oto nowi wicewojewodowie podlascy? Wiele na to wskazuje
Fot: Materiały wyborcze kandydatów do Sejmu
Ewa Kulikowska (PSL) oraz Paweł Krutul (Lewica)

Przypomnijmy, z racji że wojewoda jest przedstawicielem rządu, to jego nominacja jest zależna od krajowej sytuacji politycznej. Po październikowych wyborach, gdy władzę w Polsce przejęła koalicja PO, Trzeciej Drogi i Lewicy, to właśnie przedstawiciele tych ugrupowań dzielą się stanowiskami. Większość wojewodów to osoby związane z PO (w tym Jacek Brzozowski), z kolei ich zastępcy to osoby z poparciem struktur pozostałych, mniejszych partii rządzących. W województwie podlaskim funkcję wojewodów mają objąć przedstawiciele PSL-u i Lewicy.

Sołtyska i ekonomistka

Wicewojewodą z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego ma zostać Ewa Kulikowska. To 42-letnia ekonomistka, która pełni także urząd sołtysa wsi Rostołty w gminie Juchnowiec Kościelny. W październikowych wyborach parlamentarnych, podobnie jak 4 lata wcześniej, bez powodzenia ubiegała się o mandat poselski.

Z Sejmu do urzędu?

4 ostatnie lata w Sejmie spędził za to Paweł Krutul. 50-latek na Wiejskiej był bardzo aktywny. Mówiły za tym nie tylko liczby. Krutula szczególnie interesowały sprawy dotyczące wojskowości. Był wiceprzewodniczącym komisji obrony narodowej oraz członkiem komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, a także wiceprzewodniczącym podkomisji stałej ds. współpracy z zagranicą i NATO.

Nieco słabszy indywidualny wynik wyborczy względem 2019 roku, ale przede wszystkim słaby rezultat Lewicy w województwie podlaskim sprawił, że poseł Krutul nie dostał się ponownie do Sejmu. Wiele wskazuje, że jednak polityka krajowa wciąż będzie mu bardzo bliska.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

917 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39