"Pamiątki" po wojnie znalezione w augustowskim lesie. Są niebezpieczne

2016.11.09 15:36
W Puszczy Augustowskiej, na terenie Nadleśnictwa Szczebra, znaleziono ponad 80 sztuk pocisków artyleryjskich. Tego typu znaleziska są bardzo niebezpieczne.
"Pamiątki" po wojnie znalezione w augustowskim lesie. Są niebezpieczne
Fot: Paweł Gliński

W czasie wykonywania prac leśnych w Puszczy Augustowskiej tuż pod powierzchnią ściółki natknięto się na kilka groźnie wyglądających kawałków metalu.

Pracownicy leśni stwierdzili, że to zardzewiałe pociski artyleryjskie. Służba Leśna wstrzymała prace w tym miejscu, zabezpieczyła teren oraz wezwała patrol saperski z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Miejsce znaleziska zostało dokładnie przeszukane. Jak informuje Paweł Gliński z Nadleśnictwa Szczerba, saperzy wykopali ponad 80 sztuk pocisków artyleryjskich. Okazało się również, że na 3 skorodowanych pociskach wyrosła sosna. Obrosła korzeniami niebezpieczne znalezisko, tym samym uniemożliwiając wykopanie ich z ziemi. Saperzy założyli ładunki wybuchowe i na miejscu zdetonowali pociski.

W lasach ciągle znajdowane są tego typu "pamiątki" z czasów wojny. Stare i zardzewiałe także stanowią śmiertelne zagrożenie. Leśnicy apelują do wszystkich osób, które spacerują po lasach, aby nie zbierały takich przedmiotów. W przypadku zauważenia ich, należy szybko powiadomić służby lub administrację najbliższego nadleśnictwa.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

548 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39