Pamiętaj o zakupach. 15 sierpnia duże sklepy i galerie handlowe nie pracują

2016.08.13 11:11
W poniedziałek (15 sierpnia) obchodzimy Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To kolejny w roku dzień, kiedy obowiązuje zakaz handlu.
Pamiętaj o zakupach. 15 sierpnia duże sklepy i galerie handlowe nie pracują
Fot: Dorota Mariańska

Zbliża się kolejny dzień w roku, kiedy obowiązuje zakaz handlu. Mowa o poniedziałku 15 sierpnia.

Zakupów nie zrobimy m.in. w sieciach Biedronka, PSS Społem Białystok, Auchan (hipermarket mieszczący się galerii będzie dłużej otwarty w niedzielę 14.08 - od 8.00 do 22.00), Tesco czy Lidl. Nieczynne będą też galerie handlowe: Alfa Centrum, Atrium Biała, Jurowiecka czy Zielone Wzgórze.

Zakaz pracy w handlu dotyczy osób mających status pracownika i świadczących pracę we wszystkich miejscach, w których prowadzona jest zarówno sprzedaż detaliczna, jak i hurtowa. Tego dnia pracować mogą jedynie właściciele placówek handlowych lub zleceniobiorcy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Natomiast w poniedziałek otwarte będą stacje paliw, apteki, restauracje, bary, kina, hotele i ośrodki wypoczynkowe.

Należy pamiętać, że złamanie zakazu handlu jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny od 1 do 30 tys. zł. Inspektor pracy może nałożyć mandat karny w wysokości od 1 do 2 tys. zł, a w przypadku tzw. recydywy - do 5 tys. zł. Ma on prawo również skierować wniosek o ukaranie do sądu, wówczas maksymalna kara grzywny wynosi 30 tys. zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1044 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39