Pamiętamy o nich. Koncert ku pamięci zmarłych pracowników OiFP

2023.11.01 17:00
Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert upamiętniający zmarłych pracowników OiFP. Na scenie wystąpią soliści pod dyrygenturą Mirosława Jacka Błaszczyka oraz pod kierownictwem chóru przez Violettę Bielecką.
Pamiętamy o nich. Koncert ku pamięci zmarłych pracowników OiFP
Fot: Materiały organizatora

Pamiętamy... Koncert poświęcony pamięci zmarłych w ostatnich latach pracowników OiFP odbędzie się w piątek (3 listopada) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Ku pamięci zmarłych pracowników OiFP

Wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci zmarłych pracowników OiFP, którzy odeszli w ostatnich latach. Koncert ten, będący wyjątkowym hołdem, połączy wyjątkowe dzieła muzyczne z fascynującymi anegdotami związanymi z kompozytorami.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru muzycznego na scenie OiFP wystąpią wybitni artyści. Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrygent o imponującej karierze, poprowadzi wykonawców i orkiestrę. Jest on nie tylko uznanym dyrygentem, ale także pedagogiem i przewodniczącym jury różnych konkursów muzycznych. Jego zasługi dla promocji muzyki polskiej i współczesnej zostały nagrodzone wieloma wyróżnieniami, w tym tytułem profesora sztuk muzycznych.

Z solistów wystąpi Wioletta Chodowicz, absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej, która jest znana z licznych ról operowych na scenach krajowych i międzynarodowych. Oprócz niej wystąpi Rafał Bartmiński, polski tenor, który zyskał uznanie zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej scenie operowej. Wystąpi także Monika Ledzion-Porczyńska, która zdobyła uznanie nie tylko w Polsce, ale również na scenach w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a także Paweł Czekała, bas, znany ze swojego bogatego repertuaru operowego i wielu udanych wystąpień na scenach międzynarodowych. Artyści wystąpią pod przewodnictwem chóru Violetty Bieleckiej.

Owiany legendą i tajemnicą repertuar

W programie wieczoru znajdzie się VIII Symfonia h-moll D. 759 "Niedokończona" Franza Schuberta oraz Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Obie te kompozycje stanowią majstersztyk klasyki muzycznej i wnoszą wiele refleksji nad przemijaniem.

Nazwa "Niedokończona" wynika z dwuczęściowej budowy utworu, który zdaniem niektórych mógł pozostać nieukończony ze względu na śmierć kompozytora w trakcie pracy nad nim. Dziś przyjmuje się jednak, że to tylko legenda, a prawda o tym, dlaczego Schubert nie ukończył swojej symfonii, nadal pozostaje zagadką. Ciekawostką jest anegdota, w której Brahms podczas próby koncertowej nazwał dzieło "Skończoną Schuberta", wywołując konsternację orkiestry.

Requiem Mozarta to kompozycja również owiana legendą. Mówi się, że kompozytor otrzymał list od tajemniczego posłańca z prośbą o napisanie mszy żałobnej, nie dowiedział się jednak nigdy, kto był jej zamawiającym. Tworząc to dzieło, Mozart był już ciężko chory i przeczuwał swoją rychłą śmierć. Dlatego też nie zdążył ukończyć Requiem, a zadanie to dokończył na prośbę żony kompozytora jego zaufany uczeń Süssmayr.

Więcej informacji: Pamiętamy... Koncert poświęcony pamięci zmarłych w ostatnich latach pracowników OiFP

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
872 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39