Pan Adam żyje za 300 zł miesięcznie, Pani Wiera straciła wzrok

2023.12.05 07:05
Podczas magicznego czasu świąt Bożego Narodzenia nikt nie powinien być głodny. Podlaski oddział Czerwonego Krzyża zachęca do wsparcia zbiórki.
Pan Adam żyje za 300 zł miesięcznie, Pani Wiera straciła wzrok
Fot: PCK Białystok
Pan Adam żyje w trudnych warunkach

Pan Adam na życie ma 300 zł

Pan Adam w swoim życiu imał się różnych robót, trochę pracował za granicą. Dziś ma 64 lata i jest bezrobotny. Jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy, ale wiadomo - któż zatrudni mężczyznę tuż przed emeryturą? A na tę emeryturę czeka bardzo. Jeszcze tylko rok. Dziś na miesiąc musi mu wystarczyć 300 zł - to pieniądze, które ma z zasiłku. Ale to nie wszystko. Pan Adam żyje za 300 zł miesięcznie.

Mężczyzna mieszka w domku rekreacyjnym w jednym z białostockich ogrodów działkowych. Jakoś się urządził, choć zimą jest trudno. Prosi m.in. o palety, które rąbie i pali nimi w piecyku. Czasami dorywczo złapie jakąś fuchę, np. przycinanie drzew. To lubi szczególnie. Po takiej pracy zyska gałęzie na opał.

Pani Wiera to niezwykle ciepła i uśmiechnięta osoba. Kilka lat temu dotknęła ją jednak tragedia. Zaczęła tracić wzrok. To zaćma, której nie da się zoperować. Porusza się po Białymstoku, widząc przed sobą tylko plamy ludzi i samochodów. Jednak nauczyła się sobie radzić. O jakąś szczególną pomoc nie prosi. Tylko o przygotowanie posiłku. Jeszcze jakiś czas temu gotowała sama, lecz postępująca utrata wzroku powoduje, że coraz częściej oparzy się, coś rozleje. Pani Wiera straciła wzrok.

Nie radzi sobie z gotowaniem. Bardzo by jej pomogło, gdyby co dzień mogła zjeść ciepły, domowy obiad. Najlepiej u siebie w domu. Krępuje się, gdy ktoś na nią patrzy, jak brudzi się i rozrzuca wokół siebie jedzenie. Jest inaczej, gdy ktoś nie widział od urodzenia, a inaczej, gdy stracił wzrok niespodziewanie. Zwłaszcza, gdy jest w wieku senioralnym...

Klaudia jest młoda i zagubiona

Klaudia ma 20 lat. Powinna chodzić na imprezy, może studiować. Jej życie potoczyło się jednak zupełnie inaczej. Może niektórzy powiedzą, że przez naiwność czy brak zaradności. A może dlatego, że nigdy nie miała wsparcia od rodziców, wychowywała się w trudnym środowisku. Gdy poznała starszego mężczyznę, który zwrócił na nią uwagę, od razu się zakochała. Poszła za nim, a matka przestała ją znać. Kiedy zaszła w ciążę, przestał ją znać również jej mężczyzna. Ma jedynie dwuletnią córeczkę. Klaudia to młoda, zagubiona osoba. Nie ma żadnego oparcia wśród bliskich

Kilka miesięcy temu nieśmiało zadzwoniła do PCK z pytaniem o możliwość wsparcia. Była z małym dzieckiem, skorzystała z obiadu, choć była zawstydzona. Pojawiła się jeszcze kilka razy. Za każdym razem cichutka - to ją trzeba było pytać, czy może by coś zjadła. Ostatnio, gdy przyszła, a wszystkie obiady były już wydane. Wyszła po cichu.

Podaruj #GodneŚwięta - przynosząc produkty lub biorąc udział w internetowej zbiórce

Choć imiona bohaterów zostały zmienione, historie są prawdziwe. Opisane wyżej osoby korzystają czasami z obiadów wydawanych przez podlaski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Potrzebujących jest znacznie więcej. Zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, nikt nie powinien być głodny.

Każdy, kto chce pomóc, ma taką możliwość. Podstawowe produkty żywnościowe do 21 grudnia można przynosić do białostockiej siedziby PCK - SPRAWDŹ: Zbiórka żywności dla potrzebujących. Można wygrać wyjazd do Wioski Świętego Mikołaja!

Istnieje także opcja pomocy bez konieczności wychodzenia z domu. PCK zachęca do wzięcia udziału w internetowej zbiórce. Więcej informacji: Nie pozwól, by Podlasianie byli głodni w Święta

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1626 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39