Pandemia pogrąża szpital psychiatryczny w Choroszczy

2020.10.06 15:18
Związkowcy szacują, że być może zabraknie pieniędzy na wypłaty dla personelu szpitala w Choroszczy. A to tylko jeden z problemów.
Pandemia pogrąża szpital psychiatryczny w Choroszczy
Fot: UM Choroszcz

Brakuje pieniędzy

Podlaska Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, Niezależny Związek Zawodowy "Solidarność" oraz Związek Zawodowy Salowych i Sanitariuszy apelują do podlaskich parlamentarzystów o podjęcie działań, które poprawią finansowanie Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy w dobie pandemii.

- Oczekujemy od parlamentarzystów pilnego zwrócenia się do NFZ celem opracowania rozwiązań legislacyjnych, które pomogą w ograniczeniu skutków epidemii oraz przyczynią się do zachowania płynności finansowej naszej placówki - wskazuje Eugeniusz Muszyc, przewodniccy Podlaskiej Federacji ZZ POZ. - Wstrzymanie wypłacania 1/12 rocznego kontraktu za usługi medyczne przez oddział NFZ w Białymstoku, z dużym prawdopodobieństwem będzie skutkowało niewypłaceniem w grudniu poborów personelowi szpitala - dodaje.

Związkowcy wnioskują m.in. o podniesienie aktualnych wycen świadczeń zdrowotnych w psychiatrii z uwzględnieniem realnych kosztów funkcjonowania szpitala w czasie z koronawirusem. Chcą też rocznego zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Problemy szpitala psychiatrycznego

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, placówka musi być utrzymywana w pełnej gotowości, a to generuje koszty, bez względu na liczbę wykonywanych świadczeń.

- Znacznie zmniejszonej w ostatnich miesiącach liczby realizowanych hospitalizacji, szpital nie będzie w stanie odrobić do końca bieżącego roku, co wiąże się z obniżeniem kontraktu z NFZ za rok 2020 - podkreśla Alina Szapućko, przewodnicząca NSZZ "Solidarność".

Poza tym związkowcom nie podoba się pomysł utworzenia w szpitalu oddziałów jednoimiennych dla chorych psychicznie i jednocześnie chorych na COVID-19. Szacują, że takie przedsięwzięcie to ogromne koszty. Na dodatek funkcjonowanie oddziałów zakaźnych wiąże się z zatrudnieniem anestezjologów, internistów, specjalistów chorób zakaźnych. A tych, jak wiadomo, brakuje w systemie ochrony zdrowia. Do tego dochodzą koszty zakupu sprzętu medycznego do podtrzymywania życia i odpowiednie dostosowanie infrastruktury szpitalnej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1496 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39