Panowie do projektu UMB poszukiwani. Będą trenować na siłowni za darmo

2017.03.26 08:50
Mężczyźni w przedziale wiekowym 40-65 lat mogą zgłosić się do projektów prowadzonych przez Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Panowie do projektu UMB poszukiwani. Będą trenować na siłowni za darmo
Fot: pixabay.com

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znów zaprasza panów w wieku 40-65 lat prowadzących siedzący tryb życia do udziału w swoim projekcie polegającym na bezpłatnych ćwiczeniach na siłowni, podczas których będą odbywać się wizyty lekarskie. Chodzi o badania nad cukrzycą i wpływem wysiłku fizycznego na organizm.

Reakcja na aktywność fizyczną

Prowadzący badania dr Łukasz Szczerbiński powiedział PAP, że badacze będą chcieli opracować zestaw genów, który będzie można wykorzystać w przyszłości i zrobić badanie danej osobie, by ocenić, czy zareaguje na aktywność fizyczną. Drugim celem jest poznanie mechanizmów molekularnych całego działania aktywności fizycznej.

Pacjentom przy kwalifikacji robi się badanie - krzywą cukrową oraz biopsję mięśnia uda i podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, w trakcie również przechodzą różne badania. Uczestnicy przez pół roku - 3 razy w tygodniu - chodzą na siłownię. Każdy ma taki sam zestaw zaplanowanych ćwiczeń siłowych, biegi na bieżni, do tego jazda na rowerze stacjonarnym. Wszystko jest indywidualnie rejestrowane w systemie. Pacjenci dostają potem zalecenie i mają wrócić na kontrolę za pół roku. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 85 831 81 52 lub 85 831 81 50. Kontaktować można się także mailowo pod adresem cbk@umb.edu.pl.

Niektórzy już zakończyli ćwiczenia

Pierwsi uczestnicy zakończyli już kilkumiesięczne ćwiczenia. Szczerbiński podkreśla, że przebadano na razie za mało osób, by można było mówić o konkretnych efektach badań, ale nawet na podstawie wyników 10 osób, które zakończyły treningi w siłowni, widać, że na większość z nich wysiłek fizyczny działa, ale na niektóre nie.

- Nawet w tak małej grupie pacjentów zaobserwowaliśmy, że istnieje podział na pacjentów, którzy odpowiedzieli na aktywność fizyczną - czyli wysiłek przyniósł oczekiwane efekty typu: obniżenie stężenia glukozy na czczo czy wzrost insulinowrażliwości, czy nawet spadek zawartości tkanki tłuszczowej. Niestety nawet wśród tych 10 osób jest kilka, u których nie zaobserwowaliśmy tych zmian - powiedział Szczerbiński. Zaznaczył, że to jeszcze nie czas na wiążące wnioski.

Podkreślił też, że w badaniach chodzi o znalezienie przyczyn takiego stanu rzeczy w predyspozycjach zapisanych w genach. Naukowcy chcą wyjaśnić, dlaczego pacjenci "z różną efektywnością odpowiadają na wysiłek fizyczny", mimo że dużo ćwiczą, a jednak nie mogą schudnąć; oraz czy istnieje coś takiego, jak oporność na aktywność fizyczną.

Motywacja do ćwiczeń i poprawa nastroju

Z drugiej strony są też osoby, u których już po miesiącu ćwiczeń widać spektakularne efekty. Naukowcy chcą ustalić, jakie jest tego genetyczne podłoże, co w przyszłości pozwoli na spersonalizowanie doboru tej aktywności fizycznej w zakresie zarówno leczenia, jak i prewencji cukrzycy

- Uczestnicy badań tracili w większości tkankę tłuszczową, a zyskiwali mięśniową (nie było spektakularnych przypadków schudnięcia), obniżył się im poziom cukru - zarówno na czczo, jak i po podaniu glukozy, byli zadowoleni, że znaleźli motywację do ćwiczeń, poprawił im się nastrój - poinformował Szczerbiński.

Uczelnia zaprasza do swoich badań zarówno mężczyzn chorych na cukrzycę nieleczoną insuliną, jak i zdrowych, do innego projektu.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1602 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39