Parada na finał Wertepu. Będą maski i ogromne marionety

2018.08.03 14:29
Trwają ostatnie przygotowania do niezwykłej parady przygotowywanej na finał tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep w Hajnówce.
Parada na finał Wertepu. Będą maski i ogromne marionety
Fot: Wertep
Prace nad maskami do parady w Hajnówce

Przed nami ostatni weekend tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Już w piątek (3.08) impreza zawita do Kleszczel, w sobotę (4.08) do Orli, a w niedzielę (5.08) tegoroczna edycja festiwalu zakończy się w Hajnówce.

Parada z czaszkami

Deborah Hunt, wyjątkowa artystka z Puerto Rico już drugi rok z rzędu przygotowuje specjalnie z myślą o Wertepie niezwykłe widowisko - przemarsz, którego tematem przewodnim będą wielkie maski, domy-teatry, ale i szkielety, i czaszki.

Znana już z ubiegłego roku parada "Danse macabre" będzie znacznie wzbogacona. Przygotujcie się na niespodziewane, kiedy w rytm swawolnej muzyki ta słodka makabreska przemknie w niedzielne wczesne popołudnie od dworca kolejowego Hajnówka Centralna w kierunku hajnowskiego Domu Kultury, przed którym tradycyjnie już od dziesięciu lat odbywają się główne przedstawienia Wertepu.

W Hajnówce przygotowywane zostały niezwykłe maski i marionetki. Z Deborah Hunt już od półtora miesiąca współpracują wolontariusze programu Erasmus Plus (młodzi ludzie z Ukrainy, Francji, Hiszpanii), jak również młodzi hajnowianie. Szykujcie się na niezwykłe doznania estetyczne i duchowe już w niedzielę o godz. 13.00.

Śmierć przedstawiona zabawnie

- "Dance macabre" to nie strach, śmierć, makabryczne maski. To dźwięki, taniec i energia życia. Feeria barwnych masek, mega marionety oraz wielkie dłonie, które mogą dotknąć niespodziewanie każdego i wszędzie. Wszystko jest zaskakujące i niecodzienne, jakby nie z tego świata, ale nie przerażające - mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. - Bo tam, skąd przyjechała na Wertep Deborah Hunt - czyli z Ameryki Południowej - śmierć przedstawia się w sposób zabawny, śmieszny.

Deborah Hunt to artystka niezwykła, która niedawno obchodziła jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Urodziła się w Nowej Zelandii, ale od ponad 20 lat mieszka w Puerto Rico. Współpracowała z różnymi grupami jako artystka i pedagog w Nowej Zelandii, USA, Anglii, Japonii, Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Nikaragui, Las Islas inglesas de Barlovento, Puerto Rico, Argentynie, Hiszpanii, Danii, Serbii, Noruega, Australii, Wenezueli, Kubie, Singapurze, Włoszech, Jordanii, Ekwadorze, Taiwanie, Kolumbii, Korei i Brazylii. Tworzy oryginalne prace teatralne, specjalizuje się w budowie i teatralnym wykorzystaniu masek i marionetek, współpracowała m.in. z legendarnym Peterem Brookiem.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

917 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39