Park lawendowy, tężnia solankowa, nowa droga. Miasto prosi marszałka o wsparcie inwestycji

2023.01.31 17:53
Lawendowy park kieszonkowy, tężnia solankowa na Wygodzie, rozbudowa układu komunikacyjnego na Bagnówce, wykonanie przyłącza do przedszkola i dofinansowanie zakupu 300 rowerów elektrycznych - takie przedsięwzięcia chciałoby realizować miasto Białystok z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.
Park lawendowy, tężnia solankowa, nowa droga. Miasto prosi marszałka o wsparcie inwestycji
Fot: Malwina Witkowska

Wnioskują o ponad 3,3 mln zł

We wtorek (31.01) wiceprezydenci Białegostoku poinformowali, że miasto po raz pierwszy złożyło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wnioski o przyznanie dotacji celowych w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.

- Złożyliśmy 5 wniosków na łączną kwotę 3,35 mln zł - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - Dwa projekty dotyczą zielonych inwestycji. Pierwszy to lawendowy park kieszonkowy. Chcielibyśmy, aby w rejonie ul. Kołłątaja na osiedlu Bacieczki powstał teren rekreacyjny z rabatą lawendową, ozdobnymi nasadzeniami, sadem owocowym. Koszt tej inwestycji to ponad 826 tys. zł, a wnioskujemy o dofinansowanie w wysokości ponad 700 tys. zł - podał szczegóły.

Kolejny projekt to "Eko rower - alternatywa dla samochodu". Zobacz także: Będą dotacje na zakup 300 rowerów elektrycznych? Miasto poparło pomysł radnych PiS-u.

- Chcielibyśmy, aby białostoczanie mieli możliwość dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych. Planujemy udzielić dotację dla 300 rowerów, przy czym każda osoba dostałaby 2,5 tys. zł na jego zakup. Łącznie dofinansowanie wyniosłoby 750 tys. zł. Oczywiście ceny rowerów są różne, więc to, ile ktoś na niego wyda, będzie zależeć od niego - podkreślił Rafał Rudnicki.

Miasto chce dotację na wkład własny

Następny wniosek dotyczy realizacji inwestycji dotyczącej rozbudowy układu komunikacyjnego na osiedlu Bagnówka. Chodzi o budowę ul. 1KD-L na odcinku od ul. 42. Pułku Piechoty do ul. Wołkowa. Inwestycja ma być zrealizowana do grudnia 2024 r.

- Jest to inwestycja, na którą miasto już otrzymało dofinansowanie w kwocie ponad 38 mln zł w ramach Polskiego Ładu. Jednak składając wniosek do Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów chcemy uzyskać dotację w kwocie 1 mln zł na wkład własny. Całość projektu to ponad 40,3 mln zł. Miasto ma już podpisaną umowę z wykonawcą. Aktualnie trwają prace w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Inną inwestycją jest utworzenie tężni solankowej na osiedlu Wygoda. Prócz samej konstrukcji tężni ma powstać cała infrastruktura, mała architektura, oświetlenie, utwardzenie terenu i nasadzenia. Budowa tężni ma zakończyć się w grudniu 2023 r.

- Wnioskujemy o kwotę 500 tys. zł. Całość inwestycji to kwota 550 tys. zł - przekazał wiceprezydent.

W przedszkolu nr 14 nie ma ciepłej wody

Kolejny z projektów dotyczy prac, które obejmą wykonanie przyłącza c.o. i instalacji ciepłej wody wraz z modernizacją łazienek w Przedszkolu Samorządowym nr 14 w Białymstoku. Według planów inwestycja ma zakończyć się w grudniu 2023 r.

- Koszt inwestycji to 455 tys. zł, a miasto wnioskuje o 400 tys. zł dotacji - wyszczególnił Rafał Rudnicki.

Przedszkole przy al. Piłsudskiego 20/4 boryka się z brakiem ciepłej wody od samego początku.

- Jest to budynek z lat 50., więc właściwie wszystko jest tutaj w systemie starszym. Brak ciepłej wody jest naszym codziennym problemem. Korzystaliśmy do tej pory z bojlerów, ale generują one duże koszty. W dzisiejszej dobie, gdy trzeba patrzeć na oszczędności, będzie to dla nas bardzo pomocne. Poza tym zapewnimy większy komfort dzieciom w codzienności - powiedziała dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białymstoku Anna Smyk-Kojło.

Wiceprezydent Rudnicki dodał, że wnioski zostały złożone po raz pierwszy, dlatego że miasto nie wiedziało, jakie są kryteria umożliwiające ich składanie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1024 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39