PGE chce ochronić linie przed żywiołami. Przeniesie je pod ziemię

2023.02.04 09:09
W centrum Augustowa linie napowietrzne zostaną przeniesione pod powierzchnię ziemi, ograniczając w ten sposób możliwość ich uszkodzenia działaniem żywiołów.
PGE chce ochronić linie przed żywiołami. Przeniesie je pod ziemię
Fot: PGE Dystrybucja
Linie napowietrzne zostaną przeniesione pod powierzchnię ziemi

PGE Dystrybucja prowadzi skablowanie sieci niskiego napięcia przy ul. Rajgrodzkiej, Młyńskiej i Kopernika w Augustowie. Wartość zaplanowanych zadań to ponad 4,5 mln zł.

W ramach prowadzonej inwestycji w centrum Augustowa linie napowietrzne zostaną przeniesione pod powierzchnię ziemi, ograniczając w ten sposób do minimum możliwość ich uszkodzenia. Wymiana linii napowietrznej na linię kablową poprawi parametry jakościowe dostaw energii elektrycznej dla odbiorców.

Prace rozpoczęły się w już w drugiej połowie 2022 r. Projekt łączy w sobie realizowaną przez lokalne samorządy modernizację infrastruktury drogowej i pieszo-rowerowej z przebudową sieci elektroenergetycznej. Modernizacja obejmuje wybudowanie 135 sztuk złączy kablowo-pomiarowych, przeznaczonych do rozdziału i pomiaru energii elektrycznej w sieci. Zabezpiecza ono również przed zwarciami i przeciążeniami w sieci. Przebudowa sieci obejmuje także likwidację słupów i przewodów linii napowietrznych, co poprawi estetykę centrum Augustowa.

- Projekt stanowi przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządami a sektorem energetycznym. Dzięki wspólnemu planowaniu i realizacji przebudowy linii elektroenergetycznych wraz z miejską infrastrukturą i wymianą nawierzchni ulic i chodników realizacja inwestycji jest mniej uciążliwa dla mieszkańców i nie zachodzi konieczność kolejnych ingerencji w pas drogowy w celu umieszczenia linii kablowych - poinformowała spółka PGE Dystrybucja.

Planowany termin ukończenia inwestycji to koniec pierwszego kwartału 2023 r.

Na poprawę zasilania Rejon Energetyczny Suwałki w ubiegłym roku wydał ponad 34 mln zł. Zadania polegały na modernizacji linii średniego napięcia, wymianie stacji transformatorowych SN/nN oraz kablowaniu linii niskiego napięcia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1162 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39