Pieniądze na założenie firmy. Do wzięcia aż 300 tys. zł

2014.04.16 00:00
Mieszkańcy wybranych podlaskich gmin mogą starać się o pieniądze na założenie lub rozwój biznesu, a dokładniej "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". To jedne z ostatnich środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Pieniądze na założenie firmy. Do wzięcia aż 300 tys. zł
Fot: sxc.hu

Trzeba się spieszyć, bo pieniądze na ten cel są już praktycznie wyczerpane. Większością dysponowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która już zakończyła swoje nabory. Środki pozostały tylko w Lokalnych Grupach Działania (LGD). I właśnie LGD "Puszcza Knyszyńska" od 19 maja do 2 czerwca będzie prowadziła nabór wniosków na dotacje do prowadzenia działalności gospodarczej w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców.

Kto może starać się o dotacje? Osoby fizyczne, spółki prawa handlowego, spółki cywilne mające status mikroprzedsiębiorstwa, posiadający miejsce zamieszkania na terenie funkcjonowania LGD "Puszcza Knyszyńska", czyli gmin: Czarna Białostocka, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów. Można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 50% wartości inwestycji. Z programu nie mogą skorzystać osoby, które podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

- Głównym celem tego działania jest rozwój przedsiębiorczości w niewielkich miejscowościach, a co za tym idzie tworzenie – tak bardzo potrzebnych tam miejsc pracy. Ubiegać się można o wsparcie w wysokości 100 tys. zł pod warunkiem, że zostanie utworzone i utrzymane przez dwa lata właśnie stanowisko pracy (maksymalnie można starać się o 300 tys. zł, pod warunkiem zatrudnienia trzech osób). Utworzona w oparciu o subwencję firma, powinna utrzymać się na rynku przez co najmniej pięć lat – wyjaśnia Wiesław Żyliński, kierownik biura ARiMR w Białymstoku.

Firma może być z branży: produkcyjnej, usługowej, handlowej, zajmować się rękodziełem i rzemiosłem, usługami turystycznymi, transportem czy budownictwem.

W ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" na Podlasiu w latach 2007-2013 przyznano 95,9 mln zł dotacji, natomiast umowy podpisano z 558 podmiotami.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1880 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39