Pierwsza operacja tętniaka aorty brzusznej w USK

2019.04.03 11:52
Cztery miesiące temu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ruszył ministerialny program wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. We wtorek (2.04) zoperowany został pierwszy pacjent z tętniakiem.
Pierwsza operacja tętniaka aorty brzusznej w USK
Fot: materiały prasowe USK

Ogólnopolski program ruszył w USK

Na początku grudnia 2018 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ruszył "Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej".

- W ciągu czterech miesięcy przebadaliśmy 500 osób, a u 40 wykryliśmy obecność tętniaka. W tym 6 zostało zakwalifikowanych do operacji, a pozostałych 36 będzie pod kontrolą lekarzy z naszej Kliniki – mówi dr hab. Jerzy Głowiński, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji, który koordynuje ten program na Podlasiu. – Pierwszym pacjentem, którego zoperujemy, jest 68-letni mężczyzna. Podczas badania USG wykryliśmy u niego 4-centymetrowy tętniak na tętnicy biodrowej. Tętnica biodrowa jest mniejsza niż aorta i tętniak – to w przypadku tego naczynia to duży tętniak, zagrażający życiu.

Operacja zakończona sukcesem

Operacja polegała na wewnątrznaczyniowym dotarciu do zmienionego chorobowo miejsca i wstawieniu wewnątrz tętniaka specjalnego stentgraftu, czyli protezy wewnątrznaczyniowej.

- Była to dość trudna technicznie operacja, gdyż ten stentgraf wstawiliśmy w rozwidlenie tętnicy biodrowej i jednocześnie odtworzyliśmy anatomiczny przepływ – dodaje dr hab. Głowiński.

Operacja trwała około 2 godzin i zakończyła się sukcesem.

Ministerialny program zaplanowany jest na trzy lata. Na badania mogą się zgłaszać mężczyźni powyżej 65. roku życia (u nich to schorzenie jest wykrywane 5 razy częściej niż u kobiet), u których występują także dodatkowe czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

U osób zakwalifikowanych do programu będą wykonywane USG (badanie to jest wystarczająco czułe, by wykryć nieprawidłowości). Pacjenci muszą się zgłosić na czczo. Takie badanie powinno być wykonane raz na pięć lat - to daje szanse na wykrycie tętniaka na wczesnym etapie.

Jak skorzystać z bezpłatnych badań?

Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 22 417 13 25 lub 669 476 432 i zapisać się na wizytę u specjalisty.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1122 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39