Pierwsza premiera w Akademii Teatralnej po wakacjach

2019.09.02 10:39
Już niebawem pierwsza powakacyjna propozycja studentów białostockiej Akademii Teatralnej. Będzie to nowa odsłona dramatu Szekspira.
Pierwsza premiera w Akademii Teatralnej po wakacjach
Fot: Marek Stasiulewicz

"Sen nocy letniej" - któż o nim nie słyszał? Wszak to opowieść, która zagościła w popkulturze i jest na wszystkie możliwe sposoby interpretowana, przerabiana, tłumaczona, komentowana. Najwyraźniej teatr wciąż odnajduje w niej coś istotnego, czym warto dzielić się z widzem, czym warto bawić.

Elżbietański teatr wciąż inspiruje. Jeśli jednak nie traktujemy szekspirowskiego "Snu nocy letniej" jak klasycznej komedii i próbujemy odczytać ją przez pryzmat współczesnego młodego pokolenia, tytułowy sen przerodzić się może się w koszmar na jawie. Historia przestaje być zabawna, gdy okazuje się, jak bardzo aktualny i dotkliwy jest problem błądzenia w gąszczu nieznanych uczuć i pogoń za wymarzoną miłością. W spektaklu twórcy analizują złożoność relacji, podają w wątpliwość znaczenie miłości w dzisiejszych czasach, gdzie na pierwszy plan często wychodzi pożądanie lub ból związany z chęcią kochania i bycia kochanym.

W spektaklu "Sen nocy letniej. Kochankowie" na podstawie Williama Szekspira w tłumaczeniu Leona Ulricha występują: Natalia Sakowicz, Agata Soboczyńska, Maciej Cempura, Tomasz Frąszczak, Mateusz Stasiulewicz, Maciej Zalewski. Scenografię przygotowała Agata Soboczyńska, a muzykę - Maciej Cempura. Spektakl powstał jako projekt Agaty Soboczyńskiej w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku Młodzi Twórcy 2019 przy współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie Filią w Białymstoku.

Premiera odbędzie się w czwartek (5.09) o godz. 19.00, drugi spektakl zaplanowano w piątek (6.09) o godz. 19.00. Na oba spektakle obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Akademii Teatralnej (ul. Sienkiewicza 14). Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz też: "Sen nocy letniej. Kochankowie" - premiera w Akademii Teatralnej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39