Pierwsza taka transmisja. Podlaski teatr pracuje nad nową premierą

2016.03.08 10:47
Teatr Wierszalin przygotowuje nowe przedstawienie. Będzie to "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka. Transmisję z premiery 20 marca w warszawskim Teatrze Studio będzie można obejrzeć w TVP Kultura.
Pierwsza taka transmisja. Podlaski teatr pracuje nad nową premierą
Fot: Anna Dycha
Teatr Wierszalin pracuje nad nową premierą

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" wpisuje się w tradycję średniowiecznych misteriów rezurekcyjnych, które powstawały i były "sprawowane" niezależnie od głównej tradycji teatralnej wyrosłej z tragedii antycznej. Podejmując temat Zmartwychwstania - temat istoty wiary chrystusowej - w formie ludowego przedstawienia, łączy ona pozornie nieprzystające do siebie sfery - sacrum i profanum, mieszając tajemniczość, podniosłość i powagę ze śmiechem, żartem oraz potocznością.

Ten najcenniejszy zabytek dramaturgii staropolskiej zachował się w całości, i to w kilku wariantach, w dodatku ze szczegółowymi wskazówkami reżyserskimi. Dzięki temu przez stulecia cieszył się niesłabnącą popularnością. Do końca XIX wieku była to najczęściej grana sztuka teatru ludowego w Polsce. W XX w. kilkakrotnie inscenizowana w profesjonalnych teatrach, m.in. w Teatrze Reduta w reżyserii Leona Schillera w 1923 roku i przez Kazimierza Dejmka w 1961, 1962 i 1976 roku.

"Historyja..." w wierszalińskim wydaniu, zbliżając się do intencji Mikołaja z Wilkowiecka, opowiada święte wydarzenia "tak jak jest na świecie". Odpowiednikiem Prologusa, objaśniającego widzom porządek i charakter widowiska, jest wikary z podlaskiej wsi, który postanawia wystawić misterium wraz ze swoimi parafianami, wykorzystując realia dnia codziennego oraz podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Piotr Tomaszuk, za scenografię - Mateusz Kasprzak. Muzykę przygotowuje Jacek Hałas. Występują: Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Mateusz Krzyżewski, Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski oraz Ewanjelista.

Premiera planowana jest 20 marca o godz. 20.00 w Teatrze Studio w Warszawie w ramach Festiwalu Teatralnego Gorzkie Żale/Nowe Epifanie. Transmitowana będzie w TVP Kultura.

Będzie to pierwsza w historii tej stacji transmisja z premiery teatralnej. W Supraślu premiera zapowiadana jest na 23 marca.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39