Pierwsze posiedzenie Podlaskiej Izby Lotniczej za nami. Co ustalono?

2023.08.29 09:24
W poniedziałek (28.08) odbyło się pierwsze posiedzenie Podlaskiej Izby Lotniczej. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Port Lotniczy Białystok, które promuje uruchomienie i rozwój białostockiego lotniska na Krywlanach.
Pierwsze posiedzenie Podlaskiej Izby Lotniczej za nami. Co ustalono?
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku
Lotnisko Krywlany

W spotkaniu Podlaskiej Izby Lotniczej wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu najważniejszych instytucji publicznych oraz prywatnych, politycy, posłowie, radni, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń gospodarczych oraz lotniczych z terenu całego Województwa Podlaskiego, a także eksperci lotniczy z Polski.

Pierwsza część posiedzenia to prezentacje Tomasza Balcerzaka oraz Janusza Janiszewskiego. Pierwszy z nich to ekspert i konsultant lotniczy, a w przeszłości wiceprezes PLL LOT. Drugi jest konsultantem i kontrolerem ruchu lotniczego, a wcześnie pełnił funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

W prelekcjach określono kierunki i możliwości rozwoju podlaskich lotnisk przez użytkowników instytucji państwowych oraz prywatnych. Rozmawiano o sytuacji obecnej oraz o planach na przyszłość. Przybliżono także koncepcję rozwoju białostockiego lotniska, utworzoną w 2020 roku.

Podczas drugiej części posiedzenia Podlaskiej Izby Lotniczej, obecni na posiedzeniu zgłaszali różne pomysły na rozwój podlaskich lotnisk i lądowisko, a ci którzy nie zdążyli zabrać głosu w jego trakcie, mają dosłać swoje sugestie w ciągu najbliższego tygodnia.

W trakcie gorącej dyskusji zaproponowano kilka modeli jak mogą wyglądać relacje pomiędzy poszczególnymi użytkownikami przestrzeni powietrznej na Podlasiu. Ponadto rozmawiano m.in. o rozwoju lotniska w Suwałkach oraz w Białymstoku, a także licznych mniejszych lądowiskach i tym co nieuniknione w przyszłości, czyli tzw. vertiportach, z których będą mogły operować różnego rodzaju bezzałogowce.

- Padło dużo pomysłów i wiem, że mamy jeszcze sporo do zrobienia, ale z takim zespołem jak dzisiaj możemy naprawdę dużo osiągnąć i stać się w krótkiej perspektywie liderem rozwoju branży lotniczej i dronowej w naszym kraju - podsumował Karol Halicki, prezes zarządu stowarzyszenia Podlaskiej Izby Lotniczej.

- Następne posiedzenie Podlaskiej Izby Lotniczej odbędzie się za miesiąc, planujemy wówczas wybór Prezydium Izby oraz omówienie konkretnych działań w ramach wspólnie określonych celów - zapowiedział.

Póki co PIL na swoją rozpoznawalność musi jeszcze zapracować. Obecnie, po wpisaniu w popularną przeglądarkę frazy: "Podlaska Izba Lotnicza", proponuje się nam przekierowanie na stronę... Podlaskiej Izby Rolniczej.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

974 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39