Pierwsze w regionie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży otwarte

2022.07.01 10:47
Oficjalnie otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Suwałkach. To pierwsze tego typu miejsce w województwie podlaskim.
Pierwsze w regionie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży otwarte
Fot: UMWP

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży zostało otwarte w Suwałkach i jest prowadzone przez podległy samorządowi tamtejszy Szpital Psychiatryczny im. Ludwika Rydygiera.

Jak poinformowała dyrektor placówki – Bożena Łapińska, obecnie tworzy się trzy rodzaje ośrodków oferujących pomoc pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych. Wynika to z obowiązującego modelu ochrony zdrowia psychicznego. Nowo powstałe centrum ma tzw. drugi stopień referencyjności. Posiada poradnię oraz czynny od rana do wieczora oddział dzienny. Pacjenci mogą tu liczyć na pomoc terapeutyczną, wsparcie psychiatry i psychologa.

– To jest kolejny krok, aby otrzymali oni należytą opiekę w tym zakresie. Szpital prowadzi już kilka ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej w regionie. Teraz dla tych, którzy potrzebują bardziej specjalistycznej pomocy będzie otwarte to centrum – mówiła Wiesława Burnos z zarządu województwa podlaskiego. – Niestety, ale coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy specjalistów ze względu na zaburzenia psychiczne, a pandemia jeszcze bardziej pogłębiła te problemy. Służba zdrowia cały czas boryka się z zapewnieniem im należytej opieki. Tym bardziej cieszy mnie, że takie miejsce powstało.

Suwalski szpital prowadzi już pięć ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, które mieszczą się w: Bacejłach, Sejnach, Augustowie, Sokółce i w Suwałkach. A już od 1 lipca rozpoczyna działalność ośrodek w Mońkach.

Obecnie, oprócz środków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej oraz centrów zdrowia psychicznego, powstają wysokospecjalistyczne placówki całodobowej opieki, czyli szpitale. Taki będzie się mieścił w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Samorząd przekazał n a jego budowę 17 mln zł zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2021.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1752 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39