Pierwszy dzień wiosny przywita nas przelotnym deszczem

2023.03.20 06:37
Poniedziałek w Białymstoku będzie dość pochmurny i szary. Synoptycy prognozują również opady deszczu. Mimo to nie zabraknie chwil pełnych rozpogodzeń.
Pierwszy dzień wiosny przywita nas przelotnym deszczem
Fot: Malwina Witkowska

Początek nowego tygodnia w stolicy województwa podlaskiego zapowiada się na chłodny i dość szary, szczególnie w drugiej połowie dnia. Na niebie dominować będzie zachmurzenie pokrywające od 50 do 60 proc. jego powierzchni. Pojawią się również przelotne opady deszczu. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 53 proc.

Termometry w ciągu dnia wskażą maksymalnie 14°C, choć odczuwalna będzie bliżej 12°C. Nocą temperatura spadnie do średnio 5°C.

Zjawisko równonocy wiosennej w 2023 roku odbędzie się w poniedziałek, 20 marca o godzinie 22:24. Słońce przechodzi przez punkt barana, a promienie słoneczne mocniej padają na półkulę północną.

Wiatr południowy powieje ze średnią prędkością 14 km/h, w porywach do 25 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1014 hPa. Warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Wschód słońca nastąpił o godz. 5.31, astronomiczne południe będzie o godz. 11.35, a zachód o godz. 17.40. Z kolei księżyc wzejdzie o godz. 11.51, a zajdzie o godz. 15.51. Jest on aktualnie w fazie ubywającej.

20 marca to 79. dzień roku, do końca 2023 r. pozostało 286 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Międzynarodowy Dzień Szczęścia, Dzień Bez Mięsa, Międzynarodowy Dzień Astrologii, Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, Światowy Dzień Żaby, Międzynarodowy Dzień Wróbla, Dzień Języka Francuskiego, Międzynarodowy Dzień Frankofonii.

W poniedziałek przypada również pierwszy dzień wiosny astronomicznej. W tym roku nie pokrywa się ona z wiosną kalendarzową, która przypada 21 marca. Również 20 marca ma miejsce równonoc wiosenna, wówczas dzień i noc trwają tyle samo czasu, a następnie każdy kolejny dzień jest coraz dłuższy, aż do przesilenia letniego w czerwcu. Kolejna równonoc tego roku, to równonoc jesienna. Równonoc wiosenna i równonoc jesienna to czas, gdy promienie słoneczne padają na równik pod kątem prostym.

Tego dnia imieniny obchodzą: Aleksandra, Anatol, Klaudia oraz Aleksander, Ambroży, Bogusław, Cyriaka, Ermegarda, Eufemia, Fotyna, Hipolit, Irmegarda, Józefa, Klemens, Kutbert, Matrona, Maurycy, Nicetas, Patrycja, Rafał, Wincenty, Wulfram, Ruprecht.

Przysłowie na dziś: "Od dnia dwudziestego marca zagrzewa słońce nawet starca".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1286 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39