Pierwszy w Polsce ekomobil - w Białymstoku

2010.01.26 00:00
Odwiedza szkoły w województwie podlaskim i okolicy od dwóch miesięcy. Pierwszy w kraju ekomobil Jeżowóz, czyli samochód laboratorium dla młodzieży szkolnej. Bo współczesnym uczniom nie wystarczy już tablica i zeszyt.

Celem ekologicznej edukacji na kółkach jest przybliżenie uczniom otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny i interaktywny. To lekcja, gdzie teoria i praktyka ściśle się ze sobą łączy. Skuteczna edukacja ekologiczna musi być prowadzona poprzez własne doświadczenie, badanie i odkrycie każdego ucznia. Najlepiej na łonie natury. Poznawanie przyrody wzrokiem, słuchem, dotykiem, smakiem.

Trwają pierwsze, testowe zajęcia z wykorzystaniem ekomobila. Z racji zimy, prowadzone są one w klasach szkolnych, ale już od kwietnia warsztaty będą się odbywać w terenie. Uczniowie zbadają zawartość azotanów i odczyn w wodzie Narwi, dowiedzą się, jak sprawdzić jej zapach, zmętnienie, zabarwienie, rodzaj zawiesiny. Określą rodzaj dna, typ zbiornika, powierzchnię, opiszą otoczenie, zacienienie, spadek brzegu i obserwowane w pobliżu gatunki zwierząt. Z wody wyłowią czerpakiem organizmy, zidentyfikują je pod mikroskopem i na ich podstawie określą jej czystość.

Uczestnicy - 50 szkół podstawowych i gimnazjów z Polski północno - wschodniej - zostali wyłonieni podczas naboru we wrześniu 2009 roku.

Jeżowóz powstaje przy współpracy Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju Agro - Group z Białegostoku z Saksońską Fundacją Przyrody i Środowiska z Niemiec (Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt), przy wsparciu finansowanym niemieckiej fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt.

andy

1138 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39