Pikniki, festyny, turnieje. Można dostać środki na integrację uchodźców i białostoczan

2023.06.06 16:02
Organizacje pozarządowe mogą starać się o granty na inicjatywy integrujące uchodźców z Ukrainy i białostoczan. Przedstawiono szczegóły.
Pikniki, festyny, turnieje. Można dostać środki na integrację uchodźców i białostoczan
Fot: Malwina Witkowska

Niebawem rozpocznie się nabór wniosków

Od 10 czerwca do 10 lipca potrwa nabór wniosków w ramach regrantingu. Jest to procedura przekazywania dotacji otrzymanej przez jedną organizację pozarządową innym organizacjom pozarządowym, które nie brały bezpośrednio udziału w konkursie.

- W ramach tych działań miasto Białystok chce, aby poprzez działania różnych organizacji pozarządowych, można było podejmować inicjatywy na rzecz integracji mieszkańców z uchodźcami z Ukrainy - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Jest to już 5. edycja regrantingu, której operatorem jest Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP).

- Regranting cieszy się dużym powodzeniem wśród organizacji pozarządowych. Jest to formuła stosowana tylko przez większe miasta w Polsce - stwierdziła Urszula Dmochowska, dyrektorka Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. - W ciągu ostatnich 4 lat w wydarzeniach zrealizowanych w ramach regrantingu wzięło udział ponad 4 tys. osób.

Takimi wydarzeniami są proste inicjatywy, które nie wymagają dużego nakładu finansowego. Mogą to być np. pikniki, warsztaty, turnieje, festyny.

- My od początku staraliśmy się regranting kierować do inicjatyw sąsiedzkich. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, włączamy się w integrację uchodźców z Ukrainy - mówiła dyrektorka. - Ta integracja oczywiście od kilku miesięcy już trwa, ale wciąż jest to taki niezbędny element, aby i nam i uchodźcom żyło się w Białymstoku dobrze - dodała Urszula Dmochowska.

15 organizacji dostanie po 5 tys. zł

W zeszłym roku, podczas 4. edycji regrantingu kwota wyniosła 40 tys. zł, wówczas dofinansowanie na mikroprojekty można było zdobyć w wysokości 3 tys. zł. W tym roku całość budżetu wynosi 100 tys. zł. Miasto przewiduje, że będzie mogło dofinansować 15 projektów kwotą po 5 tys. zł. Z kolei środki w wysokości 25 tys. zł przeznaczone zostaną na działania operatora regrantingu. Budżet na tegoroczną edycję miasto pozyskało w ramach współpracy z UNICEF-em.

- Działania mają być ukierunkowane na integrację i animowanie wspólnie, czyli uczestniczyć w nich muszą zarówno białostoczanie, jak i uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy - oznajmiła prezes Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych Iwona Mariola Zaborowska, przedstawicielka operatora projektu.

OWOP proponuje organizacjom również wsparcie na etapie pisania wniosków, pomimo tego, że nie są skomplikowane.

- Jesteśmy dostępni przez 7 dni w tygodniu. Wśród animatorów, którzy pomagają pisać wnioski, mamy też osobę z Ukrainy, która biegle rozmawia w jęz. ukraińskim, aby zniwelować barierę językową - wyjaśniła prezes.

Oprócz organizacji pozarządowych, również grupy nieformalne mogą składać swoje pomysły na inicjatywy. Wówczas operator będzie im szukać organizacji, która będzie organizacją parasolową i pomoże im zrealizować inicjatywę. Co ważne, w tym projekcie nie ma wymaganego wkładu własnego.

- Cieszymy się, że w ramach współdziałania miasta z organizacjami pozarządowymi, będziemy mogli podejmować działania na rzecz białostoczan i uchodźców, którzy też stali się mieszkańcami naszego miasta - podsumował Przemysław Tuchliński.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1315 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39