Piontkowski: "Mamy trzecią falę zakażeń". Apeluje, by nie otwierać biznesów wbrew zakazom

2021.03.15 15:51
W poniedziałek (15.03) członkowie Prawa i Sprawiedliwości: senator Mariusz Gromko oraz wiceminister Dariusz Piontkowski apelowali do opozycji, by walczyli z pandemią wbrew podziałom politycznym. Aktualnie w Białymstoku w szpitalu tymczasowym zajętych jest ok. 40 łóżek.
Piontkowski: "Mamy trzecią falę zakażeń". Apeluje, by nie otwierać biznesów wbrew zakazom
Fot: Malwina Witkowska
Od lewej: Mariusz Gromko i Dariusz Piontkowski

- Szpitale tymczasowe, rezerwowe zaczęły powstawać z końcem roku 2020. Premier Mateusz Morawiecki wyraźnie wskazywał, że ma to być zabezpieczenie na ewentualną kolejną falę pandemii. Niestety dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której mamy wyraźnie trzecią falę zakażeń COVID-19 w Polsce. Rośnie liczba zakażonych, co oczywiście przekłada się na liczbę pacjentów w szpitalach, które zaczynają mieć za mało miejsc, by przyjmować nowych pacjentów zakażonych wirusem - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Szpitale covidowe okazały się niezbędne

Sytuacja epidemiologiczna pogarsza się, przez co w całej Polsce zaczynają być uruchamiane tymczasowe szpitale. W Białymstoku są dwa - jeden przy ul. Żurawiej, a drugi w hali sportowej przy ul. Wołodyjowskiego.

- W hali sportowej przeznaczono łącznie 80 miejsc do leczenia chorych. Aktualnie liczba zakażonych nie jest aż tak wysoka, by go uruchamiać, więc pełni on aktualnie miejsce punktu szczepień - poinformował wiceminister.

Natomiast szpital przy ul. Żurawiej działa już jako covidowy. Z informacji przekazanych przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, aktualnie zajętych jest tam ok. 40 łóżek.

- Mamy nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, ale wiemy, że wojewoda jest w stanie w ciągu tygodnia uruchomić szpital przy ul. Wołodyjowskiego, gdyby szpital przy ul. Żurawiej był już zapełniony - dodał Piontkowski.

"Czas by wszystkie siły polityczne w Polsce wspomagały rząd"

Senator Mariusz Gromko wraz z wiceministrem apelują do posłów opozycji, aby ponad podziałami wspólnie walczyli z pandemią.

- Przy tak groźnej fali epidemii powinno dojść do tego, aby wszystkie siły polityczne w Polsce wspomagały rząd, wspólnie zastanawiały się co zrobić, aby ochronić Polaków przed najtrudniejszą sytuacją. Zamiast tego mamy do czynienia z falą hejtu i ataków na decyzje rządu, które mówiły o przygotowaniach do kolejnych fal epidemii - mówił wiceminister.

Przypomniał sytuację, gdzie dwóch parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej na jednej z konferencji mówili o tym, że budowa szpitali tymczasowych to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

- Czas aby opozycja przyznała, że szpitale tymczasowe są dla Polaków potrzebne. Oczekujemy, że posłowie wszystkich partii pomogą nam w zwalczaniu epidemii - podkreślił Piontkowski.

- Opozycja próbuje do swoich politycznych celów wykorzystywać pandemię. W momencie, kiedy ruszył program szczepień głosy opozycji mówiły, aby od razu wykorzystywać wszystkie dawki, aby więcej osób mogło być szczepionych. Brak dostaw znacznie by zakłócił cykl szczepień, dlatego decyzja premiera o tym, by zostawiać drugie dawki szczepionek pozwoliły na to, aby program szczepień w sposób niezakłócony dalej funkcjonował - ocenia senator.

Odmrażanie gospodarki

Mariusz Gromko uważa, że posłowie opozycji nie powinni zachęcać przedsiębiorców do otwierania biznesów wbrew przepisom.

- Dziś widzimy, że taki sposób spowodowałby jeszcze bardziej kryzysową sytuację i tych zakażeń byłoby znacznie więcej. Wówczas pojawiłby się potężny problem, ale nie wiem czy przedstawiciele opozycji przed szpitalem wskazywaliby komu przydzielić łóżko w szpitalu, a kto miejsca nie dostanie - tłumaczył senator.

W Białymstoku wiele firm otworzyło się wbrew zakazom. Pomaga im Kongres Polskiego Biznesu, który oferuje m.in. konsultacje prawne. Zobacz więcej: Białostocka gastronomia mówi dość. "Apelujemy, by odważnie otwierali swoje biznesy".

- My oczekujemy od posłów opozycji tego, żeby podobnie jak rząd zachęcali Polaków do tego, aby przestrzegali chociażby obostrzenia, aby nie zachęcali niektórych przedsiębiorców do tego by wbrew obowiązującemu prawu i nakazom próbowali otwierać działalność gospodarczą na przykład w klubach czy dyskotekach. Epidemia i jej zwalczanie powinno być ponad podziałami politycznymi - podsumował Piontkowski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1493 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39