POLECAMY
Zgodnie ze zwyczajem wschodnim w trzeci dzień Świąt Wielkanocnych wyznawcy Prawosławia zanoszą na cmentarze pisanki.
U wyznań obrządku wschodniego święta Wielkanocy trwają trzy dni. Wtorek jest dniem odwiedzania cmentarzy, modlitwy przy grobach bliskich. Oprócz zniczy i kwiatów przynosi się także kolorowe jajka, a duchowni święcą mogiły. Pisanka na grobie najczęściej jest koloru czerwonego, co symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa. W Białymstoku największy ruch panuje t na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wysockiego, należącym do parafii pw. Wszystkich Świętych. W wielu podlaskich wsiach zwyczaj noszenia pisanek na cmentarze praktykuje się w niedzielę i poniedziałek tydzień po Świętach Wielkanocnych. źródło: Polska lokalna
MAG
24@bialystokonline.pl
Aktualności 2026.06.22 17:00
Aktualności 2026.06.22 14:30
Turystyka 2026.06.22 14:00
Biznes 2026.06.22 13:42
Zdrowie 2026.06.22 13:39
Sport 2026.06.22 13:30
Kryminalne 2026.06.22 12:30
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji