PKP PLK zmodernizuje kolejne perony w Podlaskiem

2023.02.09 17:03
W czwartek (9.02) podpisano umowy na przebudowę peronów na stacji w Augustowie i Dąbrowie Białostockiej w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Koszt obu inwestycji sięgnie 5,5 mln zł.
PKP PLK zmodernizuje kolejne perony w Podlaskiem
Fot: Malwina Witkowska

Będą nowe dostępniejsze perony

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę peronów na stacjach w Augustowie i Dąbrowie Białostockiej. Prace obejmą także lokalizacje: Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Balinka, Augustów Port, Szczepki i Płociczno k. Suwałk – na które już wcześniej zostały podpisane umowy z wykonawcami.

- Jest jeszcze wiele miejscowości, w których nie ma dostępności do komunikacji drogowej, a tym bardziej do komunikacji transportu linii kolejowych. Około 20% gmin w Polsce nie ma dostępności do transportu kolejowego - powiedziała Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaska. - Nie tylko dobrze jest mieć dostęp do dużego ośrodka, ale ważne jest, aby można było z tego dużego ośrodka wyjechać do mniejszych miejscowości - dodała.

Dzięki inwestycjom poprawi się komfort codziennych dojazdów do szkoły i pracy. Perony po przebudowie będą wyższe i wygodniej będzie z nich wsiadać do pociągów.

- W ramach zadań zostaną wydłużone perony do 250 m oraz podniesiemy perony do 0,76 m. To pozwoli na poprawę infrastruktury i dostosowanie jej do wymogów dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Pozwoli to także na wygodny i bezpieczny dostęp do infrastruktury kolejowej – poinformował Michał Polak, dyrektor Biura Standaryzacji i Utrzymania PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Ponadto zainstalowane zostaną wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Na każdym peronie będzie możliwość zostawienia roweru, a orientację i bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED.

Modernizacja dwóch peronów pochłonie 5,5 mln zł

Zaniedbany peron stacji PKP w Dąbrowie Białostockiej odzyska dawny blask za kwotę ponad 2,5 mln zł.

- Peron w Dąbrowie Białostockiej był przez wiele lat zapomniany przez poprzednie władze. A dla nas jest to jedyny transport, na który zawsze możemy liczyć, który dowozi naszych mieszkańców czy to do Augustowa, czy w stronę Białegostoku i Sokółki do pracy. To jest dla nas ogromny krok do rozwoju - stwierdził burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz.

W przypadku Augustowa, przebudowa peronu stacji PKP kosztować będzie ponad 3 mln zł.

- Przystanek w Augustowie w końcu zostanie zmodernizowany, będą nowe perony. To jest bardzo ważne, bo wiemy ilu turystów przyjeżdża do Augustowa, dlatego bardzo się cieszę z tej decyzji - powiedział zastępca burmistrza Augustowa Sławomir Sieczkowski.

Zastępca zapowiedział, że zmodernizowany zostanie być może budynek dworca PKP (należący do miasta Augustów). Rozmowy w tej sprawie wciąż trwają.

Perony mają być gotowe w III kwartale tego roku

W przypadku obu inwestycji, środki pochodzą z rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w województwie podlaskim. W jego ramach zostanie zrealizowanych łącznie 12 zadań inwestycyjnych na ogólną kwotę 21,5 mln zł.

Aktualnie dwa zadania zostały już zrealizowane - na linii Białystok-Czeremcha podróżni korzystają już z peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. Również na tej trasie, w Gregorowcach w powiecie bielskim wybudowany będzie peron w nowej lokalizacji. Zlokalizowany będzie ok. 2 km od dotychczasowego, w stronę Czeremchy, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do kolei.

W Podlaskiem łącznie 8 inwestycji jest w fazie realizacji. Do tej liczby dołączyły dzisiaj równie dwa ostatnie zadania. Odbiór eksploatacyjny wszystkich 10 stacji planowany jest na jesień tego roku.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1522 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39