Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku już zaprasza widzów

2022.06.07 14:46
Doskonała wiadomość dla miłośników gwiazd, kosmosu i astronomii. Już działa Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku.
Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku już zaprasza widzów
Fot: UwB

Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku już otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Na razie przyjmowane są grupy zorganizowane, jednak rodzinne też się do takich zaliczają. Po wakacjach można będzie odwiedzać to miejsce także indywidualnie.

Planetarium mieści się w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Na zwiedzających czeka tu specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów, mieszcząca 32 osoby.

- Nasi goście do dyspozycji mają wygodne odchylane fotele, które umożliwiają komfortowe poznawanie tajemnic otaczającego nas świata. Najważniejszym elementem wyposażenia jest jednak nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości. Nagłośnienie zapewnia Sound Surround 5.2 – wylicza Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku.

W Planetarium można obejrzeć gotowe prezentacje oraz filmy, a także prowadzić interaktywne projekcie "na żywo". Widzowie mają możliwość wzięcia udziału w bardzo realistycznej podróży po Układzie Słonecznym dzięki oprogramowaniu Shira Universe.

- Na początek przygotowaliśmy cztery propozycje filmowe dla widzów w różnym wieku. "Myszki i księżyc" (2D) to księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci od trzech lat w górę. Siedmiolatkom i nieco starszym dzieciom proponujemy seans pt. "Nieziemskie księżyce" (2D), podczas którego odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczach. Z kolei "Wszechświat i cała reszta" (2D) to niezwykła opowieść o nocnym niebie – na nią zapraszamy grupę wiekową 10+. Nasza ostatnia propozycja to zrealizowany w 3D film "Na skrzydłach marzeń": tu widzów zaprosimy do wspólnego odkrywania tajemnic latania – zachęca Dorota Sawicka.

Osoby odwiedzające Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku mogą też skorzystać z lekcji i obserwacji astronomicznych. Szczegółowa oferta placówki oraz informacje o filmach, które można tam obejrzeć dostępne są na stronie internetowej uczelni.

Warto podkreślić, że budynek, w którym znajduje się Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku, to najnowsza inwestycja uczelni. Budowa tego obiektu rozpoczęła się wiosną 2019 r. a zakończyła jesienią 2020 r. Ostatnim etapem prac, które trwały przez kilka miesięcy, było instalowanie i kalibrowanie specjalistycznego wyposażenia, a także przygotowania organizacyjne związane z obsługą widzów w Planetarium.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1410 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39