Płatne praktyki dla uczniów? Białostockie firmy zatrudniają młodocianych pracowników

2021.05.20 07:34
Podlaskie firmy takie jak SaMASZ czy Budrad zatrudniają młodocianych pracowników, którzy zaczynając naukę mogą uczyć się zawodu w praktyce zamiast w szkolnych ławkach, a przy okazji zacząć zarabiać.
Płatne praktyki dla uczniów? Białostockie firmy zatrudniają młodocianych pracowników
Fot: SaMASZ

Największe podlaskie firmy

Uczniowie już od pierwszego roku nauki w szkołach branżowych, jako pracownicy młodociani mogą poznawać tajniki zawodu w takich przedsiębiorstwach jak: Alex, SaMASZ, ChM, Jazon czy Budrad.

- Potrzebujemy dobrze wykwalifikowanych kadr. Niestety, bez ścisłej współpracy firm z placówkami edukacyjnymi na rynku zabraknie fachowców. Musimy słuchać siebie nawzajem i wypracowywać taki system i warunki kształcenia, by zapewnić dobre, zgodne z oczekiwaniami przedsiębiorców, przygotowanie młodych ludzi do pracy w nowoczesnych zakładach. Dziś rozwijamy współpracę, a dołączają do nas kolejni pracodawcy - wyjaśnia Tadeusz Ożarowski, właściciel firmy Alex, producenta samochodowych instalacji gazowych.

Warto podkreślić, że uczniowie za praktyki otrzymują comiesięczne wynagrodzenie.

Zapotrzebowanie branży

W Branżowej Szkole I stopnia nr 10 w Białymstoku kandydaci mają do wyboru takie kierunki jak: mechatronik, operator obrabiarek skrawających CNC, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych czy magazynier-logistyk.

- Proponowane przez nas kierunki to odpowiedź na głosy podlaskich pracodawców. Oni wiedzą najlepiej, gdzie występują braki kadrowe i w którą stronę zmierza branża. Stawiamy przede wszystkim na to, by uczniowie będący od pierwszego roku pracownikami młodocianymi, poznawali rzeczywiste środowisko pracy, by uczyli się już obsługi odpowiednich maszyn i urządzeń bezpośrednio w firmach. Są to dla nich pierwsze zarobione w życiu pieniądze, dlatego naprawdę z zaangażowaniem podchodzą do realizacji zadań i wykonywania obowiązków - podkreśla wicedyrektor szkoły, Agnieszka Guzik.

Firmy dla absolwentów gwarantują zatrudnienie za dobrych warunkach. W taki sposób podlascy przedsiębiorcy chcą budować swoje przyszłe kadry.

- Bardzo mnie cieszy, że nasi absolwenci po ukończeniu szkoły zostają w zakładach pracy, w których realizowali przygotowanie zawodowe. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że są to poszukiwani i cenieni przez przedsiębiorców pracownicy - dodaje wicedyrektor.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

767 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39