Plenerowa wystawa na placu przed Teatrem Dramatycznym

2019.08.07 15:46
Do 20 września można oglądać wystawę "Ukradzione dzieciństwo" poświęconą II wojnie światowej.
Plenerowa wystawa na placu przed Teatrem Dramatycznym
Fot: Ewa Krajewska

Ekspozycja "Ukradzione dzieciństwo" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Wystawa opowiada o losach dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów. Przypomina także do traumatycznych przeżyciach związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Ekspozycja podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych: I Dzieci - życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości; II Obrońcy; III Oszukani?; IV Ofiary; V Obserwatorzy; VI Okaleczeni; VII Emigranci.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: dr hab. Piotr Kardela - dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku oraz dr Paweł Warot - naczelnik tutejszego Biura Edukacji Narodowej. Ekspozycję można oglądać do 20 września.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1137 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39