Po Białymstoku przejdzie Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

2011.08.23 00:00
9 września przejdzie w Białymstoku XI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Jak chcą organizatorzy, ma on symbolizować represje, jakie dotykały ludzi zsyłanych na Syberię, ale też być lekcją historii dla młodzieży.
Po Białymstoku przejdzie Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
Fot: E.S.
Pomnik Grób Nieznanego Sybiraka

- Informujemy o tym wcześniej, bo chcemy, by jak największa liczba białostoczan wzięła udział w tej uroczystości - zachęca prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, który patronuje organizowanemu przez Związek Sybiraków jedenastemu już Marszowi Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

Wydarzenie przygotowane w naszym mieście przez sybiraków przyciąga wielu uczestników z Polski i z zagranicy.

- Wyniki prac ostatnich dziesięciu marszy zobowiązują, by i jedenasty zorganizować jak najlepiej - mówi prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

Jak podaje szczegóły, wezmą u nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - prezydenta RP i marszałka sejmu oraz szefowie większości urzędów z województwa podlaskiego. Przyjedzie około 350 gości z zagranicy: Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz tysiące Polaków: sybiraków i ich rodzin, akowców, weteranów wojennych, młodzieży szkolnej, w dużej mierze z tych noszących imię Sybiraków. Ze wschodu przybędą uczniowie ze szkół z polskim językiem nauczania i harcerze.
- Zawsze traktujemy to jako lekcję historii dla młodych - podkreśla włodarz miasta.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku 9 września. O godzinie 10.00 wszyscy uczestnicy zbiorą się przy Pomniku Katyńskim, gdzie odegrany zostanie Hymn Państwowy oraz nastąpi błogosławieństwo maszerujących w obrzędzie katolickim i prawosławnym. Marsz przejdzie ulicami Świętojańską, Warszawską oraz Piastowską i zakończy się w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego. Tam zostanie odprawiona msza święta celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego, księdza Józefa Guzdka oraz poświęcona pamiątkowa tablica przy wejściu do świątyni. Po mszy świętej pod Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka nastąpi m.in. modlitwa za zmarłych, apel poległych zakończony salwą honorową oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Dzień wcześniej odbędą się także uroczystości w kościele pw. Świętego Ducha podczas których zostaną wręczone odznaczenia dla osób zaangażowanych w działania sybirackie. Zaplanowano też występ chóru Czerwone Maki z Białorusi i poczęstunek. Wieczorem, w kinie Forum, odbędzie się koncert chóru działającego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W ubiegłym roku w jubileuszowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru zgromadził 13 tys. uczestników. Wzięło w nim udział 320 gości z zagranicy i prawie 270 pocztów sztandarowych.

E.S.

1526 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39