Po ponad 20 latach wraca połączenie kolejowe. Z Białegostoku do...

2024.01.31 12:50
Może się wydawać, że nowe pociągi, jadące ze stolicy województwa podlaskiego do Ostrołęki, będą strzałem w dziesiątkę. Otóż niekoniecznie. Dlaczego? Problemem jest znikoma liczba kursów w ciągu dnia.
Po ponad 20 latach wraca połączenie kolejowe. Z Białegostoku do...
Fot: MW

Jaką trasą pojadą pociągi?

18 marca 2024 roku - to właśnie tego dnia wystartuje nowe/stare połączenie kolejowe - z Białegostoku aż do Ostrołęki. Tak zadeklarował portalowi mylomza.pl wicemarszałek Marek Olbryś na spotkaniu w sprawie "Kierunków rozwoju dróg wojewódzkich na terenie Powiatu Łomżyńskiego".

Dlaczego nowe/stare? Połączenie bowiem wraca po latach. Ruch pasażerski na trasie Ostrołęka - Łapy zawieszono w 2000 roku i od tego czasu w tym kierunku jeździły wyłącznie pociągi towarowe.

Na początek planowane są dwa kursy szynobusów obsługiwanych przez Polregio. Jeden wyruszy rano, dojedzie do Ostrołęki i wróci, a drugi po południu. Po drodze zatrzyma się na stacjach między innymi w: Łapach, Sokołach, Kuleszach Kościelnych, Kołakach Kościelnych, Śniadowie, a także Kurpiach Dworskich.

Trzeba pamiętać, że na razie będą one jeździć testowo, by sprawdzić, czy mieszkańcy zainteresują się podróżami tą trasą. Być może z czasem kursów przybędzie.

- To swoista procedura przyzwyczajenia mieszkańców województwa podlaskiego, ale i mieszkańców Mazowsza do podróżowania pociągiem. Ponieważ tor z Białegostoku, poprzez Śniadowo, do Ostrołęki jest w dobrym stanie, możemy zrealizować połączenia pasażerskie - powiedział portalowi mylomza.pl wicemarszałek Marek Olbryś.

Nowe połączenie ujęto już w rozkładzie jazdy

W internetowym rozkładzie jazdy, na Portalu Pasażera, pociągi relacji Białystok - Ostrołęka są już ujęty. Skład wyjedzie z Białegostoku do Ostrołęki o godzinie 8.06 i przyjedzie o godzinie 9.53. Podróż będzie trwała 1 godzinę i 47 minut. Natomiast z Ostrołęki do Białegostoku pociąg wyjedzie o godzinie 10.10 i dojedzie o godzinie 11.55.

Drugi kurs rozpocznie się zaś w Białymstoku o godzinie 16.40, a zakończy w Ostrołęce o godzinie 18.28. Podróż będzie trwała 1 godzinę i 48 minut. Powrót zaplanowano na godzinę 19.39 z Ostrołęki. Do Białegostoku pociąg dojedzie o godzinie 21.27.

Kto sfinansuje kursy Białystok - Ostrołęka?

Pilotażowy program zostanie w całości sfinansowany ze środków budżetu województwa podlaskiego. Koszt uruchomienia i utrzymania połączenia w 2024 roku wyniesie 4 miliony złotych.

- Mamy te pieniądze w budżecie województwa i chcemy właśnie przyzwyczajać, jeszcze raz użyję tego słowa, do podróżowania w dobrych, komfortowych warunkach do Białegostoku, ale i do Ostrołęki - mówił portalowi mylomza.pl wicemarszałek Olbryś.

Dodawał również, że chce, by wkład finansowy miało również Mazowsze. Zapowiada rozmowy z prezydentem Ostrołęki, starostą ostrołęckim, a także z gminami, przez które przebiega ten szlak.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1176 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39